Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı

Sigara yasağı konusunda ANKA'ya yaptığım açıklama çeşitli basın ve yayın organlarında yer aldı. ANKA Bülteninde yer alan biçmini aşağıya koydum

 

   

PROF. DR. AKDUR İŞLETMELERE SESLENDİ: `SİGARA YASAĞI MÜŞTERİ KAZANDIRACAK`

-Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, Türkiye`de 50 milyon insanın sigara kullanmadığına dikkat çekerek, 19 Temmuz`dan itibaren kahvehane, lokanta ve barlarda sigara yasağı uygulamasının başlamasından sonra, bu tür işyerlerinin müşteri kaybetmek yerine, 50 milyon daha müşteri adayı kazanacağını söyledi.

ANKARA(ANKA) - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, Türkiye`de 50 milyon insanın sigara kullanmadığına dikkat çekerek, 19 Temmuz`dan itibaren kahvehane, lokanta ve barlarda sigara yasağı uygulamasının başlamasından sonra, bu tür işyerlerinin müşteri kaybetmek yerine, 50 milyon daha müşteri adayı kazanacağını söyledi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, ANKA`ya yaptığı açıklamada, işletme sahiplerine seslenerek, 19 Temmuz`dan itibaren kahvehane, lokanta ve barlarda da uygulamaya konacak sigara yasağının, kendilerine müşteri kaybettirmeyeceğini belirtti. Türkiye`de 20 milyon kadar insan sigara kullandığını, buna karşılık 50 milyon insanın ise sigara kullanmadığını kaydeden Prof. Dr. Akdur, bunların büyük çoğunluğunun da sigara içilmeyen kahvehane, lokanta ve barları tercih ettiğini ifade etti. Birçok ülkede kahvehane, lokanta ve barlarda sigara yasağı uygulamasından sonra bu tür iş yerlerindeki iş hacminin yüzde 10-15 arttığını belirten Prof. Dr. Akdur şöyle devam etti:

`Türkiye`de de 19 Temmuzdan itibaren başlayacak olan kahvehane, lokanta ve barlardaki sigara yasağının, bu tür işyerlerindeki iş hacmini arttırması beklenmektedir. Burada önemli olan kanunun gerektirdiği hazırlılıkları yapmak ve tanıtım ve hizmet stratejisini sigara içmeyen dumansız havayı tercih eden müşteriye yönelik olarak kurmaktır. Sigara içen 20 milyon insandan yalnızca 10 milyon kadarı kahvehane, lokanta ve barlarda sigara içilmesini arzu etmektedir. Çünkü sigara içenler, yanlarında başkalarının da sigara içmesi halinde içtiği sigaranın zararının misliyle katlandığını bilmektedir. Kahvehane, lokanta ve barlarda sigarasız ortam sağlanması yalnızca müşteri sayısını arttırmayacak aynı zamanda o işyerinde çalışanların daha az hastalanması nedeniyle işe devamsızlıklarını da azaltarak iş verimini yükseltecektir. Kahvehane, lokanta ve barlarda sigarasız ortam sağlanması, masa, masa örtüsü ve diğer araç gereç masrafları ile boya badana masraflarını da azaltarak işyeri harcamalarını önemli oranda azaltacaktır.`

ANKA) (GO/BÜN)  2009-07-08 ANKA