Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
 Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın populist dönemini tamamlayarak saldırgan dönemine geçtiğine ilişkin 5 Ocak 2010 tarihinde yaptığım açıklamam ilgi gördü. Bir örneği aşağıda görülmektedir
   

    Sağlıkta zor günler başlıyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, hükümetin “Sağlıkta Dönüşüm Programı”yla uyguladığı aşırı popülist uygulamalarla harcamaların tavan yaptığını söyledi.

 Prof. Dr. Akdur yaptığı açıklamada, hükümetin “Sağlıkta Dönüşüm Programın”da başarılı olabilmek için işin başına yani 2003 yılından Haziran 2009’a kadar halka, sağlık çalışanlarına, özellikle de muayenehane, eczane, sağlık merkezi, hastane gibi küçük işletme sahiplerine şirin görünmek için, popülist bir politika izlediğini belirtti. Prof. Dr. Akdur, hükümetin başta eczacılar ve muayenehane sahibi hekimler olmak üzere küçük işletme sahibi kitlelerin desteğini ve gücünü arkasına alarak, programın başlangıcında çok hızlı yol aldığına dikkat çekerek, “Aynı şekilde, halka mahalle eczaneleri ve tüm hastanelerin kapıları açan hükümet, sağlık harcamalarının önündeki her türlü kontrolü ortadan kaldırmıştır. Böylece halk desteğini de arkasında buldu. Hatta seçimi kazanmasında bu uygulamaların da payı olduğu söylenebilir” değerlendirmesinde bulundu.

-SAĞLIK HARCAMALARINDA KARA ERKEN GÖRÜLDÜ”-

Prof. Dr. Akdur, hükümetin uygulamalarının bir hedefi ve sınırı olduğunu ifade ederek, “Hedef sağlık harcamalarının tamamını halkın sırtına yüklemek ve sağlık sektörünün tamamını da ulus ötesi sermayenin denetimine sokmaktır. Sınır ise kamudan yapılacak harcamaların tavan yapmasıdır. Aşırı populist uygulamalar nedeniyle harcamalardaki tavana erken ulaşıldı. Yani kara erken göründü . Bunu sürdürebilmenin tek yolu harcamaları kısmak ve tekrar halkın sırtına yüklemektir” diye konuştu.

-ECZANELER KAPANACAK-

Prof. Dr. Akdur, Haziran 2009’dan itibaren uygulamaya sokulan tüketimi kısıtlayıcı önlemler, Ekim 2009’dan itibaren başlanan  ve  gittikçe yükseltilen  katkı payı ve fark uygulamalarına başlanmasına ilişkin olarak, “Bu süreç, halk ile olan cicim ayı sürecinin bittiğini ve saldırı dönemine geçildiğini gösteriyor. Aynı şekilde küçük işletmelerle olan cicim ayı da ocak 2010’da bitti. Marketlerde ilaç satılması uygulaması ile eczaneler ve tam gün ile  muayenehaneler kapanacak,  hastana kentleri ile iser küçük hastaneler yok edilecek. Kartellerin çalışanı olmayan eczacı, doktor ve diğer sağlık çalışanlarını zor günler bekliyor” ifadelerini kullandı.