Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Domuz gribi korkusunun bitmesi konusunda çeşitli haber ajanslarının sorularını yanıtladım. İki örneğini aşağıda görebilirsiniz 
   

PROF. DR. AKDUR: DOMUZ GRİBİ KORKUSU BİTTİ-

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur ise, "Domuz gribi korkusu bitti. Ancak hastalık diğer gripler gibi küçük miktarlarda görülmeye devam edecek" dedi.
Prof. Dr. Akdur ise, domuz gribinin ve tüm griplerin soğuk havayla bir ilişkisi olmadığını belirterek, "Nitekim domuz gribi salgınının birinci dalgası yazın çıktı. Kışın ikinci dalganın daha ağır seyretmesi beklenebilirdi, çünkü kışın insanlar kalabalık yerleri daha çok kullanırlar. O nedenle kışın ikinci dalga daha ağır bekleniyordu ancak domuz gribi başından beri beklenen ağırlıkta ve sıklıkta bir salgın olmadığı için kış aylarına denk gelen ikinci dalgası da beklenen ağırlıkta olmadı" diye konuştu.
Prof. Dr. Akdur, Şubat ayında üçüncü bir dalganın beklendiğine dikkat çekerek, "Ancak söylendiği, abartıldığı gibi hastalık sıklığı ve ölümler de yüksek olmayacak. Bu durum bütün öngörülerin yanlış olduğunun ve abartıldığının bir tür ispatı olacaktır. Domuz gribi korkusu bitti. Ancak hastalık diğer gripler gibi küçük miktarlarda, mevsimsel gripten bile daha az görülmeye devam edecektir" dedi. (ANKA) (NR/BÜN) 28.01.2010

 

 

PROF.DR. AKDUR 'DOMUZ GRIBI SALGINI ÇOK ABARTILDI'

 

Cumartesi, 30 Ocak 2010 Ulusal Kanal

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, "Domuz gribi korkusu bitti. Ancak hastalık diğer gripler gibi küçük miktarlarda görülmeye devam edecek" dedi.


Domuz gribinin kış aylarında en üst düzeye çıkacağı öngörülmüştü, ancak öyle olmadı. Hastalığın hıznın  Ocak ayında kesilmesi hem vatandaşı hem de uzmanları rahatlattı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur Domuz gribinin ve tüm griplerin soğuk havayla bir ilişkisi olmadığını belirterek, "Domuz gribi başından beri beklenen ağırlıkta ve sıklıkta bir salgın olmadığı için kış aylarına denk gelen ikinci dalgası da beklenen ağırlıkta olmadı" dedi.

Kışın insanların daha kalabalık yerleri kullandığı için gribin 2’nci dalgasının daha ağır seyretmesinin beklendiğini ifade eden Akdur, virüsün beklenin tam tersi bir şekilde hareket ettiğini belirtti. Prof. Dr. Akdur, "ölümlerin beklenen yükseklikte olmaması bunun en iyi kanıtıdır" dedi.

Akdur, şubat ayında 3’üncü dalganın beklendiğine dikkat çekerek, "Ancak söylendiği, abartıldığı gibi hastalık sıklığı ve ölümler de yüksek olmayacak" dedi. Bu durumun bütün öngörülerin yanlış olduğunun ve abartıldığının bir tür ispatı olacağını kaydeden Akdur, "Domuz gribi korkusu bitti. Ancak hastalık diğer gripler gibi küçük miktarlarda, mevsimsel gripten bile daha az görülmeye devam edecektir" dedi.