Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
 Mide kanseri konusunda, Anadolu Ajansı'ndan Selma Bıyıklı'ya yaptığım açıklama çok geniş bir ses getirdi.Orijinal metni aşağıda görebiirsiniz
   

-TÜRKIYE'DE HER YIL 150 BIN KIŞI KANSERE YAKALANIYOR BUNUN ÜÇTE İKİSİ

 KOLAYCA ÖNLENEBİLİR

-TÜRKIYE’DE GÖRÜLEN KANSERLERIN ÜÇTE BIRINI MIDE KANSERI, DIĞER ÜÇTE BIRINI ISE AKCIĞER KANSERI OLUŞTURUYOR.

-TÜRKIYEDE GÖRÜLEN KANSERLERIN İKİNCİ SIRASINDA MİDE KANSERLERİ GELİYOR

-Türkiye’de en çok ölüme neden olan kanserler sıralamasında, erkeklerde akciğer kanserlerinden sonra, kadınlarda ise meme kanserinden sonra ikinci sırada mide kanseri  geliyor.

- Akciğer kanserleri  doğrudan tütün, mide kanserleri ise doğrudan beslenme ile ilgili. Bu iki grup kanser, yani Türkiye’deki kanserlerin üçte ikisi kolayca önlenebilir. Akciğer kanserleri için sigara içmemek, mide kanseri için  ise sağlıklı beslenmek yeterli.

 

·  Mide kanserinde beslenme biçimi çok önemli;  fazla tuz kullanılması, taze sebze ve meyveden fakir, nişasta ve şekerlerden zengin beslenme, gıdaların piştikten sonra uzun süre bekletilerek tüketilmesi mide kanserine yakalanma şansını arttırıyor.

 

·  Yiyeceklerin saklanış biçimi mide kanseri sıklığını arttırıyor; konserve, salamura veya tütsülenerek saklanan besinlerin fazla tüketilmesi. Özellikle et ürünlerinin salamurası yapılırken nitrat ve nitrit tuzları kullanılmaktadır. Bu tuzlar ısıtma sırasında veya mide içinde güçlü kanser yapıcı maddelere dönüşürler. Olumsuz şartlarda saklanan ve bayat gıdalarda bulunan bakteri ve küf mantarlarıyla karşılaşması sırasında da bu kanser yapıcılar ortaya çıkabilir.

 

·  Mide kanseri açısından pişirme yöntemleri önemli; besinlerin direkt ısı kaynağı ile temasının olduğu yöntemler ile aşırı pişirilmiş ve yanık besinler  ( Izgara, döner, vb ) mide kanseri sıklığını arttırıyor.

 

·  Genetik yatkınlık ; Yapılan araştırmalar mide kanserinde ailesel yatkınlığın önemli olduğunu gösteriyor.

 

·  Enfeksiyonlar (İltihabi hastalıklar); Helicobakter pylori bakterisinin sebep olabileceği mide ülserinde ve kronik atrofik gastrit hastalığında (mide iç yüzünün kronik  iltihabı) mide kanseri olasılığı artmaktadır.

 

MIDE KANSERINDEN KORUNMAK BÜYÜK ORANDA INSANLARIN KENDI ELINDE

Mide kanserinden korunmak için beslenme tarzının değiştirilmesi ve aşağıdaki  önerilere mutlaka uyulması gerekiyor.

-Bol, taze sebze ve meyve tüketin

-Kırmızı et, balık ve tavuğu dengeli bir şekilde tüketin

-Izgarada pişirilmiş gıdaları tercih etmeyin

-Konserve gıdaları fazla tüketmekten kaçının

-Sigara ve Alkol kullanmayın

-İdeal kilonuzu koruyun

-Yaşam boyu spor yapın

-Fazla tuzlu yemekten kaçının

-Vücudunuza duyarlı olun, erken uyarı olabilecek belirtileri gözden kaçırmayın !

 

  MIDE KANSERINDE ERKEN TANI  HAYAT KURTARIYOR

Mide kanserine yakalananlarda, erken tanı ile tedaviye zamanında başlanması yaşama şansını çok yükselmektedir. Ancak erken belirtilerin çoğu hastalar tarafından önemsenmediği için  ne yazık ki mide kanseri genellikle tedavi şansının azaldığı ileri dönemlerde fark edilebilmektedir. Mide filmi oldukça değerli bir tanı yöntemi olmakla birlikte yetersizdir, bunu  takiben gastroskopi ( mide içinin çeşitli cihazlarla gözle muayenesi ) ve biyopsi( dokudan örnek alınması)  yapılarak ile kesin tanı konulabilmektedir.

 

BASİT BAZI ŞİKAYETLERİ İHMAL EDİLMEMELİ

Her zaman  kanserle ilgisi olamasa da aşağıda ki belirtileri olanlar bunu ihmal etmemeli ve doktora başvurmalı, mde kanseri açısından tetkik edilmelidir.

-Karın üzerinde mide bölgesi ve onun etrafındaki bölgede rahatsızlık hissi, ağrı ve ağırlık hissi

-Yemeklerden sonra rahatsızlık hissi

-Erken doyma hissi

-Yutma güçlüğü (midenin yemek borusuyla birleşim bölümü bölgesine yerleşen tümörlerde)

-Bulantı ve kusma

-Sindirim sisteminde kanama veya gizli kanama

-Siyah renkli dışkı

-Demir eksikliği anemisidir.

 

ERKEN TANINAN MIDE KANSERINDE  TEDAVI ŞANSI YÜKSEK

Mide kanserinin kökten tedavisi hastalığı taşıyan mide kısmının olabildiğince geniş olarak çıkarılması iledir. Erken tanı bu tedavinin başarı şansını çk attırıyor. Erken tanı ve erken cerrahi müdahale hastanın yaşama şansını artıran en önemli işlemdir.