Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
 ABD`nin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi 'Sözde Ermeni Soykırım` yasa tasarının kabul edilmesi üzerine Ulsal Hekim Birliği Adına verdiğim demecim etkili oldu, bir örneğini aşağıdan okuyabilirsiniz 
   

-ULUSAL HEKİM BİRLİĞİ`NDEN ABD`YE `SOYKIRIM` TEPKİSİ


-Ulusal Hekim Birliği Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr.Recep Akdur ABD`nin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi sözde Ermeni soykırım` yasa tasarının kabul edilmesine tepki gösterdi.

ANKARA (ANKA) - Ulusal Hekim Birliği Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, ABD`nin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi sözde Ermeni `soykırım` yasa tasarının kabul edilmesine tepki gösterdi.

Prof. Dr. Akdur, yaptığı yazılı açıklamada, ABD`nin Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi `nin Türkiye`nin, 1915-1923 yılları arasında `Ermeni Soykırımı` yaptığına karar verdiğini anımsatarak, şöyle dedi:

`Yani Milli Kurtuluş Savaşı  dönemi `soykırım yılları` ve M.Kemal Atatürk ise `soykırımcı` olarak karalandı. Zaten hiçbir zaman tanımadıkları Lozan Antlaşmasını ve milli sınırlarımızı tanımadıklarını ve Sevr`den yana olduklarını bir kez daha ilan ettiler. Bu kararı alanlar kimler? Milyonlarca masum Kızılderili`yi, zenciyi ve 1.5 milyon Irak`lıyı yok eden, dünyamızı çıkarları için kan gölüne çeviren ABD! Diğerleri kimlerdi?Cezayr'de açık bir soykırım uygulayan sömürgeci Fransa ile kara paranın kasas ıİsviçre. Bunlar o kadar ileri gittiler ki, `soykırım olmamıştır` demeyi bile yasakladılar.

Amaçlarını biliyoruz; Türkiye`yi soykırımla kurulmuş bir ülke olarak ilan etmek, küçük düşürmek, ulusal direncimizi kırmak, teslim almak ve ülkemiz Ermenitan,Kürdistan diye bölmenin zeminini yaratmaktır. Zaten yayınladıkları BOP haritaları ile bunu açıkça göstermişlerdir. Ancak bu hayalleri, geçmişte olduğu gibi, ulusal birikim ve direncimizle yine boşa çıkarılacaktır.`

TTB NİN TUTUMUNA DA TEPKİ GÖSTERDİ-

Ulusal Hekim Birliği Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, açıklamasında,Türk Tabipler birliği ile diğer meslek örgütlerinin Ermeni soykırımı konusundaki tutumunu da eleştirdi. Prof. Dr. Recep Akdur, şunları söyledi:TTB Mekez Konseyi `malum` tutumu ile sorunu `tartışmanın yasaklanmasının demokratik bir tutum olmadığı` düzeyine indirdi. MK Başkanı Dr.Gençay Gürsoy ise `Ermenilerden Özür Dileme` kampanyasına imzası ile destek verdi. İzmir`deki `demokratik katılımcı`lar ise İzmir Tabip Odası`nın bu tutumu eleştiren çoğunluk kararına şerh koydular ve özür dileme kampanyasına destek verdiler.

Bu arkadaşların Türkiye`mizin bütün ulusal sorunlarında aldıkları olumsuz tutumları ile AKP hükümetinin bütün `açılım` politikalarına `insan hakları` ve `demokrasi` söylemleri ile verdikleri açık veya zımni destek ise 100 bin hekimin duygu ve düşüncelerinden çok uzaktadır. Bu tutum, meslektaşlarımızın örgütümüzden soğumasında çok önemli bir etkendir. Hekimler mesleki hakları kadar ulusal değerlerimize de sahip çıkan yönetimler istiyor.` (ANKA)

(HF/ÖMR)  2010-03-08 ANKA