Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı

Okullarda 2010-2011 öğretim yılının başlaması  nedeni ile "okul alışerişinde dikkat edilmesi gereken noktalar" konusunda ANKA'nın soruğu sorulara verdiğim yanıtlar basında geniş yer buldu.ANKA Bülteni'nde yer alan orijnal biçimi aşağıda bulabilirsiniz.

   

OKUL ALIŞVERİŞİNDE ‘DAHA UZUN SÜRE KULLANIR DÜŞÜNCESİ İLE BOL ELBİSE VE AYAKKABI ALMAYIN’

Eğitim – öğretim yılının başlamasına az bir süre kala yapılan alışverişler için uzmanlar uyardı. Halk Sağlığı Uzmanı, Prof. Dr. Recep Akdur, okul alışverişinde sağlıklı seçim için çanta, ayakkabı ve okul forması seçimine ilişkin birçok önerilerde bulundu. Prof. Dr Akdur, “Daha uzun süre kullanır düşüncesi ile bol ve geniş elbise ve ayakkabı almayın” dedi.

ANKARA (ANKA) – Eğitim – öğretim yılının başlamasına az bir süre kala yapılan alışverişler için uzmanlar uyardı. Halk Sağlığı Uzmanı, Prof. Dr. Recep Akdur, okul alışverişinde sağlıklı seçim için çanta, ayakkabı ve okul forması seçimine ilişkin birçok önerilerde bulundu. Prof. Dr Akdur, “Daha uzun süre kullanır düşüncesi ile, kesinlikle bol ve geniş elbise ve ayakkabı almayın” dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, ANKA’ya yaptığı açıklama ile okul alışverişine karşı velileri uyardı.

Anne ve babaların çanta alırken doğru çanta seçmesine özen göstermesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Akdur, her şeyden önce okul çantalarının öğrencilere ek bir ağırlık getirmemesine özen gösterilmesini vurguladı.

-ÇANTA AĞIRLIĞINA VE BOYASINA DİKKAT

Sırtta taşınan okul çantası ağırlıklarını vücudun güçlü kasları üzerinde dağıtmak üzere tasarlanmış olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Akdur, çanta seçimine ilişkin velilere şu bilgileri verdi:

“Anne balar; çift askılı  askı ve omuzluğu olabildiğince geniş ve bel kemeri olan sırt çantalarını tercih etmelidir Okul çantaları olabildiğince sade olmalıdır. Çanta ne kadar sade ve az renkli ise o kadar sağlıklıdır. Anne ve babalar çekingen davranmamalı çantaların solup solmadığını, ele veya cilde boya verip vermediğini kontrol etmelidir. Elleri boyayan, boyası solan, etrafına boya veren çantalar çocuk sağlığı için çok sakıncalıdır. Aynı şekilde azo boyaları içeren çantalar çok tehlikelidir, tercih edilmemelidir. Çok renkli, gereksiz plastik şekil, figür ve ekleri olan çantalar asla tercih edilmemelidir. Anne ve babalar çanta alırken mutlaka TSE ve CE damgası olan çantaları tercih etmelidir. “

- AĞIR SIRT ÇANTASI OMURGA EĞRİLİĞİNİ TETİKLİYOR

Okul çantası ve içindeki malzemelerin toplam ağırlığının çocuğun ağırlığının yüzde 15’ini geçmemesini öneren Prof. Dr. Akdur, şöyle devam etti:

12 yaşından küçük çocuklar için yaklaşık dört kilo 12-15 yaş arası çocukları için beş kilo, daha büyük yaşlar için ise sekiz kiloya denk gelir. Okul çantaları bundan daha ağır  olmamalıdır.Ağır sırt çantası omurga eğriliğini tetikler.Çocuğun taşıyabileceğinden daha ağır okul çantası taşıması, veya okul çantalarının gereğinden daha ağır olması çocukların şiddetli bel, sırt ve omuz ağrısı çekmesine neden olur. Okul yılları boyunca ağır çanta taşınması halinde  omurga bozuklukları oluşarak, omurga C ya da S şeklini almasına (skolyoz oluşmasına) neden olur. Skolyoz ise; boy kısalığı, akciğer kapasitesinin azalması gibi fizik sorunların yanında, estetik görünüm bozukluğuna da yol açarak kişinin ruh sağlığını da bozar.”

 

-“ SONRADAN GENİŞLER DÜŞÜNCESİ İLE DAR AYAKKABI ALMAYIN”

Diğer bir okul alışverişi kapsamında ele alınacak öğrenci ayakkabıları hakkında da Prof. Dr. Akdur, öğrenciler için ayakkabı seçilirken ekonomiklik, dayanıklılık ve şıklık kadar ayak sağlığına uygunluğun da göz önüne alınmasına dikkat çekti.  Prof. Dr. Akdur, ayakkabı seçimine ilişkin ise şu önerilerde bulundu:

“Kaliteli olmayan ayakkabılar; ayak terlemesi ve kokusu yanında çabuk yorulma, ayak, topuk, baldır ve bel ağrısı gibi işlevsel bozukluklar yanında; basış bozukluğu, şekil bozukluğu, bilek burkulması, tırnak batması, mantar, nasır, deri çatlakları, damar hastalığı gibi birçok sağlık sorununa neden olur. Ayakkabının ayakla temas eden kısımları deri, keten, pamuk gibi doğal malzemelerde imal edilmiş olması çok önemlidir.  Ayakkabının saya denilen üst bölümü doğal malzemeden imal edilmiş olmalı ve bu kısımlarda sentetik malzeme kullanılmamalıdır. Ayakkabının etiketinde ve üzerinde ne tür malzemeden üretildiğini anlatan kullanma talimatı bulunmalıdır. Bu bilgilerin olmadığı ayakkabılar alınmamalıdır. Öğrencilere ayakkabı alırken; "öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabı seçmeye özen göstermek gerekir. Kesinlikle ayağa tam uyan numara alınmalı, sonradan genişler düşüncesiyle dar ayakkabı alınmamalıdır.

Vücudun ayakkabı taşıyıcı noktalarını desteklediği için ortopedik ayakkabı alımını öneren doktor, “Ortopedik ayakkabılar omuriliğin duruşunu destekler, yürüyüşü rahatlatır ve çocuğun yorulmasını geciktirir. Bu nedenle  sağlıklı ayakkabı sadece ayak için değil, vücut için de faydalıdır. Öğrenciler için “ yüksek topuklu ve ince burunlu” ayakkabılar kesinlikle tercih edilmemelidir. Ayak ağrıları ihmal edilmemelidir. Kalıcı ağrı varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."

-OKUL FORMASI MALZEMESİNE DİKKAT

Okul formaları ve önlükler için bunların de ne tür malzemeden yapıldığına bakılması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Akdur, bol plastik malzeme bulunan elbiselerin tercih edilmemesi gerektiğini ifade etti. Akdur,  Tamamı sentetik olan malzemeden yapılmış elbiseler kesinlikle çocuklara giydirilmemelidir. Daima pamuklu,yün, keten gibi doğal malzemeden yapılmış formalar olmalıdır.Elbiseler olabildiğince sade olmalı, üzerinde bol plastik malzeme bulunan elbiseler tercih edilmemelidir.Çocuk formaları için üzeride durulacak ikinci önemli konu bu elbiselerin boyalarıdır. Çocuk formaları kesinlikle azo ve benzeri boya içermemeldir. Çocuk formaları için üzerinde durulacak üçüncü önemli konu boyut ve şekildir.  Forma, çocuğun bedenine ve anatomisine uygun olmalıdır;  ne bedeni sıkmalı ne de gereğinden fazla bol olmalıdır. Kesinlikle Daha uzun süre kullanır düşüncesi ile, kesinlikle bol ve geniş elbise ve ayakkabı alınmamalıdır” şeklinde konuştu. (ANKA) (ÖZL/ÖMR) 18.09.2010