Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
 29 Aralık 2010'da yılbaşında alkolü abartmayın konusunda ANKA'ya yaptığım açıklama basından fazla ilgi görmedi
   

-PROF. DR. AKDUR: `YILBAŞINDA ALKOL ALIMINI ABARTMAYIN`

-Prof. Dr. Recep Akdur, yılbaşında acil polikliniklere getirilenlerin sayısının az olmadığına dikkat çekerek, vatandaşı alkol alımının abartılmaması gerektiği konusunda uyardı. ANKARA (ANKA) - Prof. Dr. Recep Akdur, yılbaşında acil polikliniklere ge


-
Prof. Dr. Recep Adur, yılbaşında acil polikliniklere getirilenlerin sayısının az olmadığına dikkat çekerek, vatandaşı alkol alımının abartılmaması gerektiği konusunda uyardı.

ANKARA(ANKA) - Prof. Dr. Recep Akdur, yılbaşında acil polikliniklere getirilenlerin sayısının az olmadığına dikkat çekerek, vatandaşı alkol alımının abartılmaması gerektiği konusunda uyardı.

Tüketilen yüksek alkolun insan vücuduna oluşturduğu zararlara ilişkin ANKA`ya çeşitli açıklamalarda bulunan Akdur, yılbaşında acil polikliniklere getirilenlerin sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

`Yılbaşı eğlencesinde çok dikkatli olunmalı ve insanlar kendi kendini zehirlememelidir. Halk arasında sarhoşluk olarak bilinen durum aslına bir alkol zehirlenmesidir. Alkol alımında sağlık açısından önemli olan sarhoş olmamaktır. Çünkü her sarhoşluk bir zehirlenmedir ve bedende önemli hasarlara neden olmaktadır. Bazen ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle de hiç kimse yeni yıla kendini zehirleyerek girmemelidir.`

Zehirlenmenin başlangıcında aşırı gülme veya ağlama gibi duygulanım bozukluğu ve sonrasında düşünme yetisinin kaybı ve hareket bütünlüğünün bozulması gibi belirtilerin ortaya çıktığını, bu aşamadan itibaren kişilerin kendilerini kontrol etmesi ve alkol alımını durdurması gerektiğini bildiren Prof. Dr. Akdur şöyle devam etti:

`Alkol alınmaya devam edilir ve kan alkol seviyesi daha da yüksek düzeylere ulaşır ise kişinin algılaması yavaşlar, dikkatini veremez olur. Daha sonra kişide kontrolsüzlük gelişerek, kendini dizginleyemez ve kaslarına bile hakim olamaz. Zehirlenmenin daha da ilerlemesi halinde konuşma iyice bozulur, çift görme başlar, hafıza kaybolur. Kişi ayakta duramaz, çoğunlukla kusma vardır, sızma belirtileri ortaya çıkar. İleri safhada tansiyon düşer, bilinç kaybolur, idrar ve dışkı kaçırma görülebilir. Çok ender de olsa ölüm gelişebilir.`

Alkol zehirlenmesine giren, bilinci kaybolacak derecede sarhoş olan kişilerin ihmal edilmemesi gerektiğini de vurgulayan Akdur, bu durumdaki kişinin, en yakındaki bir sağlık kuruluşuna ulaştırılarak alkol zehirlenmesi müdahalesinin yapılması gerektiğini belirtti.

Alkollü araç kullanmanın tehlikelerine de değinen Akdur, şunları kaydetti:

Önemli bir konu da alkol alındıktan sonra araba kullanılmasıdır. Aracın alkollü kullanması nedeniyle her sene binlerce insan yaşamını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Alkol alan kimseler kesinlikle araba kullanmamalıdır.`(ANKA)

(ALP/ÖMR)  2010-12-30 ANKA