Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
 Keçi gribi konusunda basına yaptığım açıklamalr  ilgi gördü. ANKA'ya yaptığım açıklamamın örneğini aşağıdan okuyabilirsiniz
   

 -“KEÇİ GRİBİ”  BİR ŞEHİR EFSANESİ

-BAZI ODAKLAR GRİP VE GRİP AŞISINI UNUTMAMIZI İSTEMİYOR

Son zamanlarda bazı basın ve yayın organlarında veya elektronik haberleşme sitelerinde  “keçi gribi”  adı altında yeni bir gripten söz ediliyor. Bu haberlerin sonu, bazı hekimlerin grip aşısı yaptırın çağrıları ile bitiyor.

Bazı odaklar grip aşısı hiç aklımızdan çıkmasın diye elinden geleni yapıyor. Bu amaçla her türlü yol ve yönteme başvuruyorlar. En çok bilinen yöntem sahte grip salgınları yaratmak idi. Şimdi buna bir yenisi eklendi; tüm hastalıkları grip olarak adlandırmak .!

Tıpkı “fıkralardaki kıvrak zekâlı temel”in bütün balıkları hamsiyle tanımlaması gibi:  Kefal hamsinin babası, tırsi anası, mersin dedesi, mezgit teyzesi, istavrit eniştesi, alacalı izmarit bacanağı. Temele göre; hamsinin bıçak taşıyanına kılıç balığı,  vuranına çekiç balığı, havlayanına köpek balığı, azmanına balina denir.

Kıvrak zekâlı tacirler sahte grip salgınları ile yetinmediler şimdi de, tıpkı temel gibi tüm hastalıları grip olarak adlandırmaya başladılar. Adeta insanlar ile alay ediyorlar.

Basında yer alan bu haberlere göre; “Kuş gribi ve domuz gribinden sonra, 2011 yılının salgın hastalığı “keçi gribi”. Virüs Avrupa ülkelerinden Hollanda ve Avusturya’da görülmeye başladı. İlk olarak Hollanda’da görülen hastalık bu ülkede 6 can aldı. Uzmanlar, keçi gribinin en belirgin özelliğinin keçi gibi inatçı bir virüs olduğunu ve uzun süre iyileşmediğini söylüyor. Normal gripten farklı olarak şiddetli baş ağrısı ve halsizlik ile ortaya çıkıyor. Keçi gribi eğer daha çok ciğerleri etkilerse akciğer yetmezliği, kalbi etkilerse kalp yetmezliğine neden oluyor.  

 Öyle bir haber ki;  tıpkı “deveye boynun eğri demişler, o da nerem doğru ki demiş” deyişinde olduğu gib,  her yeri yanlış . Habere kaynaklık eden Hollanda’daki  hastalık bir grip türü değil esas adı Q Humması olan bakteriyel bir hastalık.

Q Humması ise; ne dünyada yeni nede Hollanda’da. Dünyada 1930’lu yıllardan beri biliniyor.  Hollanda’da görülen son vakalar ise 2007 yılından beri devam ediyor.  Etkeni virüs değil gram negatif bir bakteri olan Coxiella burnetii’dir. Bir insan hastalığı değil  bir hayvan hastalığıdır. Çok ender olarak evcil hayvanlardan özellikle de hayvanın doğum ya da düşük materyalinin tozları ile insanlara bulaşır,  ama insandan insana bulaşması söz konusu değildir.

Hayvanlardan bakteriyi alan insanların büyük çoğunluğu enfeksiyonu belirtisiz ve çok hafif geçirir. Ölüm yalnızca komplikasyonlu ve daha önce  organ hastalığı olan insanlarda görülür. Senelerdir tüm dünyada görülen Q hummasını yıllık sayısı birkaç bini geçmez. Yani “keçi gribi” dünyada ender görülen hastalıklardan biridir.

Reklamın iyisi kötüsü olmaz misali, grip aşısı reklamcıları grip ile uzaktan yakından bir ilişkisi olmayan hastalıkları bile grip olarak adlandırmaya başladırlar. Yeter ki grip gündemden düşmesin birileri de bu vesile ile tüm vatandaşlara grip aşısı yaptırmalarını önerebilsin.  Ne yazık ki buların içinde sözüm ona ünlü hekimler de var. Bunların ünü ise grip ve grip aşısı taraftarlığından ve Bakanlığın Bilim Heyeti Üyesi olmalarından  geliyor.

Endişe etmeye ve paniğe gerek yok. Hollanda ve Avusturya’da  görülen,  “keçi gribi” olarak adlandırılan Q Humması  yalnızca  koyun, keçi ve sığır  gibi  evcil hayvanlarla özellikle de bunların doğumlarına yardımcı olan veteriner ya da çiftçiler için risk oluşturur. İnsandan insana bulaşmadığı için hayvan bakımında çalışmayan çiftçiler veya kentli nüfus için hiçbir riski yoktur. 24.01.2011

Prof.Dr.Recep Akdur
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi
Halk Sağlığı A.D