Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı

Anadolu Ajansı’ndan Yeşim Sert Karaaslan'a 31 Temmuz 2011 tarihinde yaptığım “Sıcak havalardan korunmak için ne giyilmeli” konulu  açıklama  birçok basılı ve elektronik  yayın organınında çok çeşitli   başlıklarla yer aldı. İki örneği aşağıdan okunabilir.

 
   

-PROF. DR. AKDUR: SICAK HAVALARDA DOĞAL LİFLERDEN YAPILMIŞ ELBİSELER GİYİLMELİ

-Prof. Dr. Recep Akdur, sıcak havalarda olumsuz etkilenmemek için pamuk keten ve yün gibi doğal liflerden yapılmış, havalandırma ve ter emme kabiliyeti yüksek kumaşlardan yapılmış kıyafetler giyilmesi konusunda uyardı. ANKARA (ANKA) –

-Prof. Dr. Recep Akdur, sıcak havalarda olumsuz etkilenmemek için pamuk keten ve yün gibi doğal liflerden yapılmış, havalandırma ve ter emme kabiliyeti yüksek kumaşlardan yapılmış kıyafetler giyilmesi konusunda uyardı.

ANKARA(ANKA) - Prof. Dr. Recep Akdur, sıcak havalarda olumsuz etkilenmemek için pamuk keten ve yün gibi doğal liflerden yapılmış, havalandırma ve ter emme kabiliyeti yüksek kumaşlardan yapılmış kıyafetler giyilmesi konusunda uyardı.

Akdur yaptığı açıklamada, canlı bedenindeki her işlemin, her hareketin, hedeflediği işlemi gerçekleştirmenin yanında ısı ürettiğini belirterek, `İnsanlar tam istirahat halinde iken, yani hiç hareket etmez iken bile, bedendeki hayati organların çalışması sonucunda oluşan ısı enerjisi bedenin normal sıcaklığı olan 36,5 dereceyi sağlamak için gerekli olan miktardan çok daha fazladır. Bedenin sıcaklık derecesinin yükselmemesi yani ateş olmaması için bu ısının gerekli olan kısmından fazlasının dışarıya atılması gerekir. Bedende üretilen ve gereğinden fazla olan bu ısı enerjisi bedenden dışarı atılamaz ise beden sıcaklığı yükselir ve ateş dediğimiz durum ortaya çıkar` dedi. Günlük yaşamı sırasında, bedende hayati organlarda üretilen ısı enerjisine, beden hareketlerini sağlayan kaslarda oluşan ısı enerjilerinin de eklendiğine dikkat çeken Akdur, dolayısıyla insanın beden derecesinin bir başka anlatımla ateşinin yükselmemesi için dışarı atması gereken ısı miktarının günlük yaşam sırasında uyku yada istirahat halinden çok daha fazla olduğunu vurguladı. İnsanların sağlıklı olarak yaşayabilmesi için temel gereksinimlerden birisinin de bedeninde oluşan fazlalık ısı enerjisini dışarıya atmak olduğunu kaydeden Akdur, bedende oluşan gereksiz ısının büyük kısmının dışarıya deri yolu ile atıldığını, sıcaklığının yüksek olduğu havalarda bedenin dışarıya ısı atmasının zorlaştığını ifade etti. Akdur, eğer uygun elbiseler giyilmez ise bu zorluğun daha da artarak, bedenin ateşinin yükseleceğine dikkat çekerek şu önerilerde bulundu:

`Sıcak havalarda bedenin ısı atması zordur, giysiler bu zorluğu daha da zorlaştırmamalıdır. Cildin ısı atmasını kolaylaştırmak ve ona yardımcı olmak için, sıcak mevsimlerde hava geçirgenliği ve ter emiciliği yüksek, çevre ile iyi izolasyon yapan kumaşlardan yapılan giysiler giymek gerekir. Doğal liflerden (pamuk,keten,yün) yapılan kumaşların hava geçirgenliği ve ter emme yeteneği daha yüksektir. Bu nedenle de sıcak havalarda doğal kumaşlar özellikle de pamuk ve keten tercih edilmelidir. Sıcak havalarda hava geçirgenliği, ter emiciliği ve izolazsyon yeteneği düşük olan sentetik kumaşlardan yapılan elbiseler kesinlikle giyilmemelidir. Güneşi daha az soğuran ve açık renkli elbiseler giyilmelidir. Açık alanlarda giyilen koyu elbiseler güneşi daha çok soğurarak kendisi ısınır ve bu nedenle de cildin ısı atmasını daha da zorlaştırır. Seyrek dokunmuş ve ince kumaşlar hem yeterince ter emmez, hem de güneşten yeterinde korumaz bu nedenle tercih edilmemelidir. Elbiseler havalandırmaya müsaade eden bu nedenle de biraz gevşek dokunmuş ancak ter emmesi için de yeteri kalınlıkta olmalıdır. Bol elbiselerin hem havalanması daha iyi hem de izolasyon kabiliyeti daha yüksektir. Aksine bedeni sıkan ve streç elbiselerin hem havalanması daha zor hem de cildi sıktığı yerde kan dolaşımını yavaşlatması nedeniyle cildin ısı kaybını zorlaştırırlar.`(ANKA) (GO/ÖMR) 2011-08-01

 

"PAMUKLU GİYSİLER" SERİNLETİYOR

Gölgede 40 dereceyi aşan ve kronik hastalar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen aşırı sıcaklardan olumsuzlukları azaltabilmek için giysi tercihleri de önem taşıyor. Uzmanlar, sıcak havalarda özellikle…

31 Temmuz 2011 Pazar

Gölgede 40 dereceyi aşan ve kronik hastalar için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilen aşırı sıcaklardan olumsuzlukları azaltabilmek için giysi tercihleri de önem taşıyor.
     Uzmanlar, sıcak havalarda özellikle pamuk keten ve yün gibi doğal liflerden yapılmış, havalandırma ve ter emme kabiliyeti yüksek kumaşlardan yapılmış elbiseler giyilmesini önerilerken; lastik, kemer gibi vücudu sıkan eşyaların kullanımından ve vücuda yapışan strech tarzı giysilerden kaçınılması gerektiğini belirtiyor.
     Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aşırı sıcaklarda giyilecek kıyafetlerin de önemli olduğunu ifade ederek, ''Cildimizin ısı atmasını kolaylaştırmak ve ona yardımcı olmak için sıcak havalarda hava geçirgenliği ve ter emiciliği yüksek, çevre ile iyi izolasyon yapan kumaşlardan yapılan giysiler giyilmeli'' dedi.
     İnsanın günlük yaşamı sırasında bedende hayati organlarda üretilen ısı enerjisine olarak hareketleri sağlayan kaslarda oluşan ısı enerjilerinin de etkilendiğini bildiren Akdur, şunları söyledi:
     ''Dolayısıyla insanın beden derecesinin bir başka anlatımla ateşinin yükselmemesi için dışarı atması gereken ısı miktarı günlük yaşam sırasında çok daha fazladır. Ağır iş ya da spor yaparken bu miktar çok daha üst düzeylere çıkar. Bedendeki gereksiz ısının büyük kısmı, dışarıya deri yolu ile atılır. Hava sıcaklığının yüksek olduğu sıcak havalarda, bedenin dışarıya ısı atması zorlaşır. Eğer uygun elbiseler giyilmez ise bu zorluk daha da artar ve bedenin ateşi yükselir. İnsanın sağlığı bozulur. Sıcak havalarda, bedenin dışarıya ısı atması zorlaşır. Eğer uygun elbiseler giyilmez ise bu zorluk daha da artar ve bedenin ateşi yükselir, insanın sağlığı bozulur.''
     Sıcak havalarda bedenin ısı atmasının zorlaştığından giysilerin bunu daha da zorlaştırmaması gerektiğinin altını çizen Akdur, şu önerilerde bulundu:
     ''Cildimizin ısı atmasını kolaylaştırmak ve ona yardımcı olmak için sıcak havalarda hava geçirgenliği ve ter emiciliği yüksek, çevre ile iyi izolasyon yapan kumaşlardan yapılan giysiler giyilmeli.
     Doğal liflerden (pamuk, keten, yün) yapılan kumaşların, hava geçirgenliği ve ter emme yeteneği daha yüksektir. Bu nedenle de sıcak havalarda doğal kumaşlar özellikle de pamuk ve keten tercih edilmeli.
     Sıcak havalarda hava geçirgenliği, ter emiciliği ve izolasyon yeteneği düşük olan sentetik kumaşlardan yapılan elbiseler kesinlikle giyilmemeli.
     Güneşi daha az soğuran ve açık renkli elbiseler giyilmeli. Açık alanlarda giyilen koyu elbiseler, güneşi daha çok soğurarak kendisi ısınır ve bu nedenle de cildin ısı atmasını daha da zorlaştırır.
     Seyrek dokunmuş ve ince kumaşlar hem yeterince ter emmez, hem de güneşten yeterinde korumaz. Bu nedenle tercih edilmemeli.
     Sıcak günlerde giyilecek elbiselerin hafif bol olması tercih edilmeli. Bol elbiselerin hem havalanması daha iyi hem de izolasyon kabiliyeti daha yüksektir.'' AA’dan hnkleden   
www.ihlassondakika.com  2011-07-31