Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Şeker Hastalarının bayramda tatlı yerken dikkatli olmaları konusunda  ANKA Ajansına yaptığım açıklama basında yer aldı. Metnini  aşağıda görmek olnaklı
   

ŞEKER HASTALARINA UYARI: BAYRAMDA YİYECEĞİNİZ TATLILAR ZEHİR OLMASIN


-Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi
Prof. Dr. Recep Akdur, Ramazan Bayramı nedeniyle diyabetlileri ve gizli diyabet riski taşıyanları uyararak, `Bayramda yoğun olarak tüketilecek tatlı yiyecekler diyabet hastaları için zehre dönüşebilir` dedi.

ANKARA(ANKA) – Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, Ramazan Bayramı nedeniyle diyabetlileri ve gizli diyabet riski taşıyanları uyararak, `Bayramda yoğun olarak tüketilecek tatlı yiyecekler diyabet hastaları için zehre dönüşebilir` dedi.

Ramazan Bayramı`nın şekerle anılması nedeniyle bayramda yoğun olarak tüketilen tatlılar, diyabet (şeker) hastaları için risk oluşturuyor.

Prof. Dr. Akdur, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Bayram süresince diyabetin asıl kendini gizleyen, sinsi türüne karşı dikkatli olunmasını gerektiğini söyledi. Gizli şekerin, normal glikoz seviyesiyle diyabet arasındaki metabolik durumu belirttiğini ifade eden Akdur, `Açlık kan şekerinin 110 mg/dl`nin üzerinde, 140 mg/dl`nin altında olması, bozuk glikoz toleransı olarak tanımlanıyor. Gizli şekeri olan kişilerin gün boyu kan şekerleri normal seyrediyor. Ancak, bu kişiler Tip 2 Diyabet için en potansiyel grup oldukları için yaşam ve beslenme biçimlerini mutlak düzenlemeleri gerekiyor` diye konuştu.

Diyabet hastalarının tatlı tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen Akdur, tüketilecek tatlının küp ve toz şeker, reçel, pekmez, bal, çikolata, dondurma, helva çeşitleri, hazır meyve suları, pasta ve tatlılar, kurutulmuş meyve gibi yiyecek ve içeceklerdeki şekerin, vücutta hızlı bir şekilde glikoza çevrilerek kana geçtiğini söyledi. Bu nedenle kan şekerinde ani yükselmeler meydana geldiğini ifade eden Akdur, bu tür yiyeceklerin tüketimine karşı hastaları uyararak posa içeriği yüksek olan nişastalı yiyeceklerin tüketilmesini, bunların kan şekerinin daha geç ve daha yavaş yükselmesini sağladığını dile getirdi.(ANKA)  (BRŞ/ÖMR) 2011-08-29