Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Ankara'daki su kesintileri nedeniyle, basına yaptığım açıklamalar çok etkili oldu . İlgi duyanlar orijinal metinleri aşağıda görebilirler.
   

Anka Ajansı’na Yaptığım Açıklama

SU KESİNTİSİ, İKİNCİL KİRLİLİĞE NEDEN OLUR VE SAĞLIK AÇISINDAN ÇOK TEHLİKELİDİR

KESİNTİDEN SONRA MUSLUKLARDAN AKAN SULAR KAYNATILMADAN VEYA EVDE DEZENFEKTE EDİLMEDEN İÇİLMEMELİDİR.

ÇIKACAK HASTALIK VE SALGINLARDAN BELEDİYE VE İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SORUMLU OLACAKTIR.

KESİNTİDEN SONRA GELEN SULARIN İÇİLMEMESİ KONUSUNDA VATANDAŞ UYARILMALIDIR

ŞEBEKEDE SÜREKLİ OLARAK SÜPER KLORİNİZASYON YAPILMALIDIR

ANKARA BELEDİYESİ VE SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ EVLERE KLOR ERİYİĞİ DAĞITMALIDIR.

SAĞLIK BAKANLIĞI GÖREVİNİ YAPMAYAN BELEDİYELER HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMALIDIR.

ÇIKACAK SALGINLARIN SORUMLUSU ANKARA BELEDİYESİ OLACAKTIR.

SU KESİNTİLERİNDEN VAZ GEÇİLMELİDİR

ANKARANIN VAR OLAN SU DEPOLARI TÜKENMEDEN, TÜM OLANAKLAR SEFERBER EDİLEREK, KIZILIRMAK VE BENZERİ KAYNAKLARDAN ANKARAYA YENİ SU AKITILMALIDIR

 

Ankara’da  48 saat süre ile su kesintisi yapılıyor.

Su yokluğu veya su kıtlığının bizzatihi kendisi bir halk sağlığı riskidir. Su kesintisi bu riski en üst düzeye çıkarır. Çünkü sular kesildiği zaman, şebekede negatif basınç (emme kuvveti / vakum) oluşur ve boruların etrafındaki kirli sular şebekenin içine emilir. Bu sular, başta mikroplar olmak üzere her türlü kirliliği içerir.

Boru içine emilen  kirli sular, tekrar su verilinceye kadar boru içinde bekler ve bu bekleme sırasında tamamen kokuşur ve içilmesi sakıncalı sular haline gelir. Kesintiden sonra musluklarımızdan akan suların bataklık suyu gibi kokması bu nedenledir. Bu su bulanık, kokulu ve hem de her tülü madde ile kirlenmiş bir sudur içilemez..  Bulaşık yıkama, ağız ve diş fırçalama, sebze ve meyve yıkama amacıyla kullanılması da sakıncalıdır.

Bu uygulamanın devam etmesi halinde Ankara halkı Kolera Tifo ve Viral Hepatitiler açısından büyük bir risk altındır.

Kesintiden sonra gelen şebeke sularının içilebilmesi ve kullanılması için kaynatılması ya da evlerde uygulanabilen dezenfeksiyon yöntemleri ile dezenfekte edilmesi gerekir. 

Belediye kesilme nedeniyle şebekede tekrar kirlenen bu suların içilmemesi için halkı uyarmalıdır.

 

Prof.Dr.Recep AKDUR

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı

(06 Ağustos 2007- yazılı açıklama)

 

 

 

 

 

ANADOLU AJANSI'NA YAPTIĞIM AÇIKLAMA

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, su borusu patlaması nedeniyle başkentte üç gün süreyle uygulanacak su kesintisinin ardından boruların temizlenmesinin en az üç gün alacağını belirterek, ''Su verilmeye başlandıktan sonraki üç gün boyunca bu suyun içilmemesi gerekir'' dedi.

Akdur, süresi ne olursa olsun her su kesintisinin halk sağlığı açısından bir risk taşıdığını bildirdi. Su kesintisi nedeniyle şebekede negatif bir basınç oluştuğunu, bu basıncın da özellikle uç kısımlarda çevredeki yüzeysel kirli suları ve maddeleri şebekenin içine emdiğini anlatan Akdur, ''Bu kirli su ve maddeler,  yeniden verilmeye başlanan suyla karışarak musluktan akar'' dedi.

Böyle bir kirliliğin musluktan akan suda hemen fark edilebileceğini ifade eden Akdur, ''Bu kirli suyun içilmesi, besinlerin yıkanmasında kullanılması  ya da banyoda kullanılması sakıncalıdır'' dedi.

Sudaki böyle bir kirliliğin kesinti bir saat bile uygulansa ortaya çıkabileceğini, ancak üç günlük kesintide su borularının tamamen temizlenmesinin daha fazla zaman alacağını bildiren Akdur, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu kadar uzun süreli bir kesintide şebekede kalan sularla emilen kirli su veya madde karışacağı için bir kokuşma meydana gelir. Su boruları tamamen temizlenmeli ki buradan akan su kullanılabilsin.

Üç günlük su kesintisinin ardından boruların temizlenmesi en az üç gün sürer. Su verilmeye başlandıktan sonraki üç gün boyunca bu suyun içilmemesi gerekir. Bu durum halka çok iyi anlatılmalıdır.

Arıtma çıkışında süper klorlama, şebekedeki 2. ve 3 ara istasyonlarda tekrar klorlama yapılmalıdır. Bununla da yetinilmemeli halka klor solüsyonları dağıtılmalıdır. Halk sağlığının korunması açısından belediyeye büyük görev düşüyor.''


Akdur, sudan bulaşan hastalıklar açısından çocukların yetişkinlere göre daha fazla risk altında olduğunu belirtti.

(07 Ağustos 2007- sözlü açıklama)