Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Okulların açılmasının yaklaşması nedeniyle, kırtasiye ve sırt çantası konusunda aileleri uyarmak üzere basına yaptığım açıklamalar çok ilgi çekti . Orijinal metinleri merak edenler buradan okuyabilir.
   

OKULLAR AÇILIYOR

KIRTASİYE MALZEMELERİNDEKİ GİZLİ TEHLİKEYE DİKKAT

Prof.Dr. Recep Akdur

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı

Anabilim Dalı Başkanı

(31 Ağustos 2007 AA yazılı açıklama)

 

KOKULU KALEM VE SİLGİLER TEHLİKELİ

Kokulu kırtasiye malzemelerindeki kokuları bize ulaştıran çözücüler sağlığa zararlıdır. Bu nedenle anneler babalar çocuklarına kesinlikle kokulu kalem ve silgiler almamalıdır

    Kokulu kırtasiye ürünlerinin hem kendisi sağlığa zararlı hem de çocuklarda koklamaya dayalı bağımlılıklara ortam hazırlıyor, bağımlılıkları pekiştiriyor.

 

    YAPIŞTIRICILARA DİKKAT 

Organik çözücü içeren yapıştırıcılar hem sağlığa zararlı hem de alışkanlık yapıyor. Bu nedenle çocuklara kesinlikle xylol, to­lu­en, he­xol,  ve ti­ner gi­bi organik çözücüler içeren (solvent bazlı) yapıştırıcı alınmamalı, onların yerine suda çözünen maddelerden yapılmış (su bazlı) yapıştırıcılar tercih edilmelidir. Anne ve babalar çocuklarına yapıştırıcı alırken mutlaka incelemeli ve üzerinde su bazlı olduğuna dair bilgi aramalıdır

 

    BEYAZ TAHTA KALEMLERİNE DİKKAT

İçinde çözücü olarak etilasetat, ksilen (xylene)  ve toluen  bulunan, beyaz tahta kalemlerinin kullanılmaması öğretmen ve öğrencilerimizin sağlığına zararlıdır. Etil asetat ksilen (xylene) veya  toluen de çözünmüş boyalardan yapılmış beyaz tahta kalemleri kullanılmamalıdır. Anneler babalar beyaz tahta kalemi alırken üzerinde alkolde çözülmüş boyadan yapılmış (alkol bazlı) olduğuna ilişkin bilgi ya da sağlığa zararlı madde içermediğine dair uyarı aramalıdır.

 

    RESİM BOYALARI VE RENKLİ KALEMLERE DİKKAT

Azo boyaları kanserojendir. Bu nedenle anneler,  babalar çocuklarına azo boyası içeren, resim boyaları, renkli kalemler almamalıdır. Resim boyası ve renkli kalem alırken üzerinde azo boyası içermediğine dair bilgi aranmalıdır.

 

    Anneler babalar kırtasiye malzemesi alınırken mutlaka TSE ya da CE damgalı ürünleri tercih etmelidir.

 

    ÖĞRETMENLERİMİZ BU KONUDA BİLİNÇLİ DAVRANMALI  HEM KENDİ VE HEM DE ÖĞRENCİLERİNİN SAĞLIĞINA ZARARLI OLAN KIRTASIYE MALZEMESİ KONUSUNDA ÖĞRENCİLERİ VE VELİLERİ UYARMALDIR.

 

    MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI VE SAĞLIK BAKANLIĞI DENETİM, EĞİTİM VE UYARILARINI SIKLAŞTIRMALIDIR.

 

     Kokulu kırtasiye ürünlerinin hem kendisi sağlığa zararlı hem de çocuklarda koklamaya dayalı bağımlılıklara ortam hazırlıyor, bağımlılıkları pekiştiriyor.

    Uçucu ve çözücü maddeler içeren ürünlerin her yerde satılıyor, Bu konuda bir mevzuat boşluğu var.

    Çocukları ve gençleri, bağımlılık yapıcı uçucu maddelerden uzak tutmak ve bu maddelere çocukların erişimini zorlaştırmak için organik uçucuların kırtasiye malzemelerinde kullanılması yasaklanmalıdır. Bunun için de kanun çıkarılması gerekiyor.

    Konu son yıllarda birkaç kez TBMM gündemine geldi.  En son 2007 yılı başında, organik uçucuların kırtasiye malzemelerinde kullanılmasını yasaklamak amacıyla TBMM’sine 3 ayrı kanun teklifi sunuldu. Çeşitli komisyonlarda görüşülmesi de tamamlanan bu tekliflerin hiç birisi gündemin yoğunluğu nedeniyle genel kurulu gündemine giremedi ve yasalaşamadı.

    “Ço­cuk­la­rın Uçu­cu Mad­de­le­rin Za­rar­la­rın­dan Ko­run­ma­sı­na Da­ir Ka­nun’un çıkarılması yeni Meclisimizin önünde bir görev olarak duruyor.

    Son birkaç yıldır organik uçucuların kırtasiye malzemelerinde kullanılmasını yasaklamak amacıyla 2007 yılı başlarında TBMM’ne “Ço­cuk­la­rın Uçu­cu Mad­de­le­rin Za­rar­la­rın­dan Ko­run­ma­sı­na Da­ir Ka­nun Tek­li­fi”  adlı kanun teklifi sunuldu ancak gündemin yoğunluğu nedeniyle yasalaşamadı 

 

 

 

 

 

Yeni bir eğitim-öğretim yılına sayılı günler kaldı

OKUL ÇANTALARINA DİKKAT

GEREĞİNDEN AĞIR VE YANLIŞ TAŞINAN SIRT ÇANTALARI 5-12 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN HASSAS OLAN EKLEM YAPILARINDA KALICI RAHATSIZLIKLARA YOL AÇABİLİR

Prof.Dr. Recep Akdur

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Balı Başkanı

(02 Eylül 2007 ANKA yazılı açıklama)

 -AĞIR SIRT ÇANTALARI OMURGA EĞRİLİĞİNİ TETİKLİYOR

-ÖĞRENCİLER AĞIR SIRT ÇANTALARI NEDENİYLE, SKOLYOZ TEHLİKESİ İLE KARŞI KARŞIYA.

-Ağır okul çantaları öğrencilerin günlük yaşamlarında şiddetli bel, sırt ve omuz ağrısı çekmelerine neden olmakla kalmıyor, omurga bozukluklarını da tetikleyerek, omurganın C ya da S şeklini almasına (skolyoz oluşmasına)  neden oluyor.

 -Öğrenciler okula giderken kilolarca kitap ve defteri sırt çantalarında taşıyorlar. Okul çantalarının gereğinden ağır olması ve yanlış bir biçimde taşınması omurganın C ya da S şeklini almasına (skolyoz oluşmasına) neden oluyor. Skolyoz ise; boy kısalığı, akciğer kapasitesinin azalması gibi fizik sorunların yanında ve estetik görünüm bozukluğuna da yol açarak kişinin ruh sağlığını da bozuyor.

-SIRT ÇANTASI VE İÇİNDEKİLERİNİN TOPLAM AĞIRLIĞI ÇOCUĞUN AĞILIĞININ %15’ini GEÇMEMELİDİR. BU DA YAKLAŞIK 12 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR İÇİN DÖRT KİLODAN 12-15 YAŞ ARASI ÇOCUKLARI İÇİN BEŞ KİLODAN, DAHA ÜST SINIFLAR İÇİN İSE 8 KİLODAN DAHA AĞIR OLMAMASI DEMEKTİR.

-ÇANTANIN TAŞINMA SÜRESİ DE ÖNEMLİ. ÇANTANIN UZUN SÜRE TAŞINMAMASINA DİKKAT EDİLMELİDİR.

 

Özellikle ilköğretim 1- 5. sınıflarda okuyan öğrencilerin çantalarına çok dikkat edilmesi gerekir. Bu çağdaki çocukların eklem yapısı çok hassastır. Ağır okul çantaları kalça, diz ve omuz eklemlerindeki bağlarını zorlayarak, önce kas ağrılarına sonra da şekil bozukluklarına neden olur.


  ANNE VE BABALAR PİYASADAN ÇANTA ALIRKEN DOĞRU ÇANTA SEÇMEYE ÖZEN GÖSTERMELİDİR.

-Sırt çantaları yükünü vücudun güçlü kasları üzerinde dağıtmak üzere tasarlanmış olmalıdır.  Çocuklar için, çift askılı, askı ve omuzluğu geniş ve bel kayışı olan sırt çantaları tercih edilmelidir

-Sırt çantası boşken olabildiğince hafif olmalı ve kendisi ek bir ağırlık getirmemelidir.

-Çok renkli, özellikle de azo boyaları içeren çantalar tercih edilmemelidir.

TSE ve CE damgası olan çantalar tercih edilmelidir.

 

ANNE BABALAR ÇOCUKLARINA SIRT ÇANTASINUIN DOĞRU KULLANIMI ÖĞRETMELİDİR VE ONLARI SÜREKLİ KONTROL ETMELİDİR
- Sırt çantası her iki omuzdan asılarak
orta hatta düzgün şekilde taşınmalı, bel kemeri mutlaka kullanılarak, çanta bel kemeri ile sabitleştirilmelidir. Çantanın taşınma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalıdır.

 - Çanta çok fazla doldurulmamalı, daha ağır eşyalar sırta ve bele yakın olacak şekilde konmalı, hafif eşyalar sırttan uzağa ve ceplere yerleştirilmelidir.

- Sırt çantaları uzun süreli taşınmamalı, uzun süre ayakta kalınacaksa sırttan çanta çıkarılmalıdır.

-Anne ve babalar çocuklarının çantalarını her gün kontrol ederek,  yalnızca o günün programında yer alan ve bulunması gerekli olan kitap defter ve eşyaların taşınmasını sağlamalıdır. Böylece yük önemli oranda azalacaktır.
- Öğretmenlerin de bu konuda bilgi ve bilinçlerini arttırarak, öğrencilere ağır çantalar konusunda sürekli uyarılarda bulunması çok önemli

-Anne ve babaların zaman zaman çocuklarına, bel sırt, boyun ve omuzlarında sırtında ağrı olup-olmadığını sormaları gerekiyor. Eğer ağrının yanı sıra elde uyuşma, karıncalanma varsa ihmal edilmemelidir. Hekime başvurulmalıdır.