Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Çocukların damgalanması ile ilgili açıklamam basında  yer buldu. Bir örneğini aşağıda görmek olanaklı. 
   

“BAŞARISIZ ÇOCUKLARA 'GERİ ZEKALI' DEMEK GELECEĞİNİ ETKİLİYOR”

“ÇOCUKLARI DAMGALAMAYIN”

Uzmanlar uyarıyor: Tembel çocuğa "geri zekalı" derseniz, çocuğun tüm geleceğini olumsuz etkileyebilirsiniz. Tembel olan bir çocuk, ciddi sağlık problemleri yaşıyor olabilir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı BaşKanı Prof. Dr. Recep Akdur, tembel çocuğa "geri zekalı" demenin çocuğun tüm geleceğini olumsuz etkileyebileceğine işaret etti.

Prof. Dr. Recep Akdur yaptığı açıklamada, okulların açıldını, çocukların başarılı olmalarının ise sağlıklı olmalarına bağlı olduğunu belirtti. Sağlık sorunlarının öğrencinin etkin bir öğrenim hayatı yaşamasını engellediğine işaret eden Akdur, “Buna karşılık çocuğun sağlık sorunundan, çoğu zaman, ne kendisi, ne ebeveyni, ne de öğretmeni haberdar değildir” diye konuştu.

Sağlık sorunları nedeniyle başarısız olan birçok çocuğun, öğretmenleri, arkadaşları ve ailesi tarafından “ilgisiz", "uyumsuz", "tembel" olarak damgalandığını ve kötü muamele gördüğünü ifade eden Akdur, “Daha da kötüsü, bunlardan bazısına ‘geri zekalı’ damgası vurulmakta ve geri zekalı muamelesi yapılmaktadır” dedid.
Akdur şöyle devam etti: “Böylece sağlık sorunu olan çocuklar bir yandan kendi sağlık sorunu ile baş etmeye çalışırken öte yandan da çevresinin olumsuz davranışları ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Çocukları damgalamak çok yanlış. Öğrenciler, öğretmeler ve aileler bu kavramları sebep, sağlık sorunu ya da her ne olursa olsun hiç kullanmamalı. Ana-babalar çocuklarını, öğretmenler öğrencilerini ‘ilgisiz’, ‘uyumsuz’, ‘tembel’ diye damgalamak yerine ilk etapta sağlık kontrolünden geçirmelidir. Aksi halde çocuk bu kelimelerin acısını ömrü boyunca çeker.”  29.09.2007(ANKA)