Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Geçtiğimiz aylarda zararlı maddeler, özellikle de standart üstü kurşun içeren  oyuncaklarla ilgili olarak yaptığım açıklamalar basında geniş bir yer bulmuştu. Bu günlerde bazı mail gruplarında tekrar gündeme geldi. Bende merak edenlerin kolayca ulaşabilmesi için, bu haberlerin basındaki örneklerinden birini buraya koydum.
   

Zehirli oyuncaklar ABD malı çıktı

http://www.ankarati padt.org/ index.php? ind=news&op=news_show_ single&ide=188

 

 Standart üstü kurşun içerdiği için toplatılan zehirli oyuncakları Çin’de ABD’nin ürettiği ortaya çıktı.

 

 

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Recep Akdur, standart üstü kurşun içermesi nedeniyle toplatılan oyuncakların Çin değil Amerikan malı olduğunu söyledi. Prof. Akdur,  toplatılan oyunakların, Çin’de üretilen Amerikan malları olduğunu belirterek, “ABD’li oyuncak şirketi, ucuza mal olması nedeniyle oyuncaklarını Çin’de ürettiriyor. Bu oyuncakların Çin malıymış gibi tanımlanması doğru değil. Esas sorumlu laboratuar denetlemesi yapmadan piyasaya süren ABD şirketi ve ABD’den gelen bu malları denetlemeden Türkiye’ye sokan ve pazarlatan yetkililerdir” dedi.


Çin’le rekabet edemiyor
ABD’nin, rekabet edemediği Çin sanayiine karşı psikolojik savaş yöntemlerine başvurduğunu kaydeden Prof. Akdur, şöyle devam etti: “Türkiye’de bazı odaklar da buna alet oluyor. Sözüm ona halk sağlığı adına psikolojik savaşa katkıda bulunuyorlar. Kurşunlu boyalar yalnızca Çin’de üretilen oyuncaklarda mı var? Formaldehit yalnızca Çin’den gelen tekstil ürünlerinde mi var? Günlük yaşamda kullandığımız hangi eşyada formaldehit yok? Çin’den gelen mallar sağlıksız da AB’den ve ABD’den gelenler sağlıklı mı? Bunu kim kontrol ediyor.”


İthal mallar denetlenmeli
Yaşanan bu kargaşadan, AB’ye girmeden AB normlarına uyan zihniyeti sorumlu tutan Prof. Dr. Recep Akdur, “Sorun akredite laboratuarlar ve yetişmiş insan gücü olmaması nedeniyle ithal edilen malların denetlenmemesindedi r. Bazı odaklar, ABD sözcülüğünü yapmak ve psikolojik savaşta ABD yanında yer almak için bu yola başvururken, bazı odaklar da Türkiye’deki sanayinin Çin’de ithal edilen mallara karşı korunması için bu yola başvuruyorlar. Bu amaç ve düşüncelerine halk sağlığını alet ediyorlar” diye konuştu. (ANKA)

 

TSE gitti, CE geldi
ülke çürük mal doldu
Dünya tehlike saçan oyuncaklarla çalkalanıyor. Son olarak iki Amerikan firması daha, boyasında aşırı miktarda kurşun olduğu gerekçesiyle oyuncaklarını piyasadan toplattı.  Türkiye’de ise tartışmadır sürüyor. “TSE gitti, CE geldi, ülkeye çürük mal doldu” suçlamalarına karşı yetkililer, “CE standardı, ‘Avrupa’ya uygun’anlamına geliyor. Avrupa’daki kriterler Türkiye’de de aranıyor” diyor.
H Oyuncakların denetiminden sorumlu Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı Standartizasyon Genel Müdürü Yavuz Mollasalihoğlu, NTV’ye yaptığı açıklamada, denetim yapılmadığı yolundaki iddiaların asılsız olduğunu belirterek, “Tehlikeli oyuncakların ortaya çıkması üzerine denetimleri artırdık. Kurulacak ’oyuncak laboratuarı’ile üst düzey analizler yapılacak” dedi.
H “Türkiye’de standart yok” iddiasını gündeme Ankara Ticaret Odası (ATO) getirdi. Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın yayınlandığı bir dizi tebliğ ile 768 çeşit malda TSE standardı arama zorunluluğunun kaldırıldığını belirten ATO Başkanı Sinan Aygün, “Denetimlerin kalkmasının ilk etkisini oyuncakta görüyoruz, sonrasını düşünmek bile korkutucu” dedi.
H TSE standardının yerini CE standardının aldığını söyleyen Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzısıhha Merkez Başkanı Doç. Mustafa Ertek, “İddia edildiği gibi bir boşluk olmadı. Yeter ki CE belgesi olsun ve bu belge sahte olmasın” şeklinde konuştu.

 

Toplatılan zehirli oyuncakların büyük bölümünün, Çin’de üretilen Amerikalı malı oyuncaklar olması herkesi şaşırttı.