Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Nezle ve gribin yayılmasında okul ve kreşlerin önemli bir yeri olduğuna ilişkin açıkamam basında yer aldı. ANKA tarafından dağıtımı yapılan haberin orijinal metnini buraya koydum.
   

- NEZLE ve GRİPTEN KORUNMAK İÇİN ELLERİNİZİ BOL BOL YIKAYIN

-UZMANLAR UYARIYOR: " NEZLE ve GRİBİN KAYNAĞI KREŞLER ve OKULLAR"

-Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, nezle ve gripten korunmanın en kolay yolunun ellerin sık ve güzelce yıkanması olduğunu söyledi. Grip ya da nezlenin özellikle kreşlerden ve okullardan yayıldığına işaret eden Akdur, "Çocuklar sürekli üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler. Okullar açıldığında bunu diğer arkadaşlarına  ve öğretmenlerine bulaştırırlar. Çocuklardan virüsleri alan öğretmenler ve  anababalar ise çevrelerine yayarlar. Biz buna komşuluk ilişkisi diyoruz. Bu nedenle özellikle her sonbaharda  üst solunum yolu enfeksiyonlarının sayısında büyük artışlar  görülür" dedi.

 

ANKARA(ANKA)- Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, grip ve nezlenin kaynağının kreşler ve okullar olduğunu belirterek, korunmak için ellerin sık ve güzelce yıkanması gerektiğini kaydetti.

     Prof. Dr. Recep Akdur ANKA'ya yaptığı açıklamada, sonbaharın gelmesi ve okulların açılmasıyla özellikle küçük çocukların arkadaşlarından virüs aldıklarını, bunun da üst solunum yolu enfeksiyonu sayılarını artırdığını söyledi. "Çocuklardan anne- babalarına oradan da iş yerlerine yayılan enfeksiyonların sıklığı bu hastalıkları oluşturan virüslere karşı direnç oluşuncaya kadar devam edecek" diyen Akdur, çocuklarda üst solunum enfeksiyonlarının sürekli mevcut olduğunu özellikle kreş-okul gibi yerlerden ailelere, oradan da özellikle kalabalık yerlerde  diğer insanlara  yayıldığını bildirdi. Akdur, bu nedenle  nezle-grip olan çocuğun okula gönderilmemesi, hasta kişinin işe gitmemesi otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanmaması gerektiğini bildirdi. Akdur, "Çocuklarımızın yeterli dengeli beslenmesi yaşlıların da iyi dinlenmesi çalışma saatlerine dikkat etmesi grip ve nezleyi hafif atlatmak bakımından önemli" dedi.

     Üst solunum yolu enfeksiyonlarının hapşırma yoluyla  özellikle ellere, oradan da dokunma yoluyla diğer insanlara bulaştığına işaret eden Akdur, "Gripten korunmanın en kolay yolu grip ya da nezle olduktan ya da olmadan önce ellerin sık ve iyice yıkanması" dedi. Hapşırırken ağzı bir mendille kapamak çok önemli.

     Akdur şöyle devam etti:

     "Bir de aşikar şekilde hasta olanların işe okula gitmek zorunda kalmaları halinde bez maske takmalarında büyük fayda var. Gripten korunmak için ilaç almaya gerek yok. Grip aşısını da belli risk gruplarının (yaşlılar bağışıklık sistemi iyi çalışmayanlar, kanser hastaları, AIDS hastaları, ağır kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları ve benzeri) yapılması yeterli. Yani herkesin aşı yaptırmasına gerek yok. Vitamin konusuna gelince ise normal beslenen insanlara hastayken bile ilave ya da ilaç şeklinde vitamin önermiyoruz." (ANKA) (MLT/HAZ)