Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Bayramlarda sigara ikramı ile ilgili açıklamam basında yer buldu. TRT Sitesindeki örneğini aşağıya koydum
   

Bayram'da Sigara İkram Etmeyin

Misafirlere sigara ikram edilmesi çocukları olumsuz etkiliyor.

 

 

 

Bayram ziyaretlerinde konuklara sigara ikram edilmesinin, bu zararlı maddeyi şeker, çikolata gibi basitçe alınacak bir gıda olarak algılayan çocukları geleceğin tiryaki adayı haline getirdiği bildirildi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, bayramda sigara içenlerin de içmeyenlerin de daha duyarlı davranması gerektiğini söyledi.

Bayramlaşmalarda genellikle daha kalabalık gruplar halinde bir araya gelindiğini, özellikle de çocuklarla birlikte olunduğunu kaydeden Akdur, "Kalabalık bayram ziyaretlerinde daha fazla kişiyi zehirleyen tiryakiler, özellikle çocukları zehirlemeye haklarının olmadığını bilmelidirler" dedi.

Bayram ziyaretlerinde konuklara sigara ikram edilmemesi gerektiğini vurgulayan Akdur, şunlara dikkati çekti:
"Bayramda ziyarete gelen misafirlere şeker ve çikolatayla birlikte sigara ikram edilmesi, çocukların sigarayı hem misafire ikram edilecek değerde bir şey, hem de şeker, çikolata gibi basitçe alınacak bir gıda olarak algılamalarına neden oluyor. Böylece çocuklarımızın merak düzeyini yükselterek geleceğin tiryaki adayları haline getiriyoruz."

Kendileri sigara kullanmadığı halde, misafire ikram etmek üzere masa ve sehpalara çeşit çeşit sigara paketleri koyan anne ve babaların çocuklarını sigara içmeye teşvik ettiklerinin farkında bile olmadıklarını ifade eden Akdur, bayramda masa ve sehpaların sigara paketleri ve kül tablalarıyla donatılmaması gereğine işaret etti.

Akdur, "Anne babalar, bayramda hem misafirlerine sigara ikram etmemeli, hem de misafirlerini ziyaretleri sırasında sigara içmemeleri konusunda uyarmalıdırlar" diye konuştu.