Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
21 Kasımın "Sigarasız Kadın Günü" ilan edilmesi yönündeki AA ve ANKA'ya verdiğim yazılı demeç çeşitli ortamlarda yer buldu. Orjinal metinleri aşağıya koydum
   

Sigara Kadınlar Arasında Yayılıyor

 

20 Kasım 2007 16:44

Gelişmekte olan ülkelerde özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında sigara kullanımı yayılıyor.

 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, Türkiye'de her sene 100 bin kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini, bunun 25 bin kadarının kadınlardan oluştuğunu belirterek, ''Bu nedenle, Türkiye'de kadın ve sigara konusunda özel günler ilan edilerek, kadınların sigaraya karşı bilinçlendirilmesi çok yerinde olur'' dedi.

 

Tütünsüz Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyesi de olan Akdur, Dünya Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, dünyada tütüne karşı yürütülen mücadele çerçevesinde gelişmiş ülkelerdeki sigara tiryakilerinin oranı hızla azalırken, Türkiye ve diğer gelişmekte olan ülkelerde özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında sigara kullananların oranının giderek arttığını belirtti.

Sigara kullanımının kadınlar arasında hızla artması nedeniyle ''Tütün Kontrolü Çerçeve Anlaşması''nda cinsiyetle ilgili özel konuların da yer almasının kararlaştırıldığını kaydeden Akdur, şunlara dikkati çekti: ''Sigara, kadınlarda erkeklere göre daha fazla hasar yaptığı için kadınlar erkeklere göre daha ağır bedel ödüyor. Buna rağmen, Türkiye'de sigara salgını kadınlar arasında daha hızlı yayılıyor. Türkiye'de, her sene 100 bin insan sigara nedeniyle ölüyor, bunun 25 bin kadarı da kadınlardan oluşuyor. Bu nedenle Türkiye'de de kadın ve sigara konusunda özel günler ilan edilerek kadınlar sigaraya karşı bilinçlendirilmelidir.''

SİGARASIZ KADIN GÜNÜ

Akdur, 25 yıl boyunca içtiği sigara yüzünden akciğer kanserine yakalanan ve bu nedenle TEKEL aleyhine tazminat davası açan, ancak ilk duruşmasından 3 gün sonra hayatını kaybeden Yurdagül Tufan'ın ölüm tarihi olan 21 Kasımın ''Sigarasız Kadın Günü'' ilan edilmesi önerisini dile getirdi.

17 yaşında sigaraya başlayan Tufan'ın giriştiği hukuk mücadelesinin Türkiye'de açılan ilk tütün sorumluluk davası olduğunu belirten Akdur, ''Yurdagül Tufan'ın ölüm yıldönümü olan 21 Kasım Sigarasız Kadın Günü olarak ilan edilerek kadın ve genç kızlar sigara konusunda bilinçlendirilmelidir'' dedi.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN ÖNERİLER

Her bir sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğunu kaydeden Akdur, bunların 50'sinin doğrudan kansere sebep olduğunun ispatlandığını bildirdi.

Sigaradaki nikotinin, güçlü bir bağımlılık yapıcı madde olduğunu; kokain, eroin ve alkol ile karşılaştırıldığında, tesadüfen deneyen kişilerde bile sigaranın bağımlılık yapma olasılığının daha fazla olduğunu anlatan Akdur, sigara içenlerde el ve ağız alışkanlıkları bulunduğunu, bu alışkanlığın günde içilen sigara sayısı arttıkça güçlendiğini kaydetti.
Sigaranın, kendi kendine veya etkinliği kanıtlanmış tıbbi tedaviyle bırakılabileceğini belirten Akdur, ''Kendi kendine bırakmakta zorlananlarda en etkili tedavi hekim gözetiminde bilimsel yöntemlerin kullanılmasıdır'' dedi.
Hipnoz, akupunktur, luksopunktur gibi yöntemlerin etkinliğinin bilimsel olarak tartışmalı olduğunu, etkinliklerinin kanıtlanmadığını da kaydeden Akdur, sigarayı bırakmak isteyenlere şu önerilerde bulundu:
-''Sigarayı bırakamayacağınızı düşünmeyin, karamsarlığa izin vermeyin,
-Bırakmak için kendinize bir gün belirleyin ve o gün bırakma konusunda
kararlılığınızı koruyun,
-Sigarayı bırakmayı isteme nedenlerinizi yazın ve her zaman görebileceğiniz yerlerde bulundurun,
-Bırakma kararınızı arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşın, destek isteyin,
-Evinizde ve iş yerinizde sigarayı hatırlatacak eşyalar bulundurmayın,
-Bıraktığınız zaman mücadelenizi kolaylaştıracak yeni günlük etkinlikler
geliştirin.''  (AA)

Yorum Ekle Arkadaşına Gönder

 

 

21 Kasım 'Sigarasız Kadın Günü' olsun önerisi
Bugün, 17:13

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, sigaranın en çok kadınlarda hasara neden olduğunu ve sigaranın kadınlarda daha hızlı yayıldığını belirterek, bu nedenle Türkiye'de ilk "tütün sorumluluk davası"nı açan, Yurdagül Tufan'ın ölüm yıldönümü olan 21 Kasım'ın "Sigarasız Kadın Günü" ilan edilmesi için bir kampanya yürüteceklerini kaydetti.

 

 

ANKARA(ANKA)- Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, 21 Kasım'ın "Sigarasız Kadın Günü" ilan edilmesi için bir kampanya yürüteceklerini kaydetti.

Bugün (20 Kasım) Dünya Sigarayı Bırakma Günü. Tütünsüz Yaşam Derneği adına ANKA'ya bir açılma yapan Prof. Dr. Recep Akdur, başlangıcı 1970'li yıllara giden sigara mücadelesi sayesinde gelişmiş ülkelerde sigara kullananların oranının hızla azaldığını söyledi. Buna karşılık Türkiye'de ve diğer gelişmekte olan ülkelerde, özellikle genç kızlar ve kadınlar arasında sigara kullananların oranının giderek arttığını kaydeden Akdur, bu nedenle, Dünya Sağlık Örgütü'nün, ülkeleri, kadın ve genç kızlardaki sigara salgınına karşı uyardığını ifade etti.

Akdur şöyle devam etti:

"Tütün ve Kadın konusunda 1999 yılında Japonya'nın Kobe kentinde toplanan birinci uluslararası konferansta, bütün dünyada sigara kullanımının kadınlar arasında hızla artmasına işaretle, hazırlanmakta olan 'Tütün Kontrolü Çerçeve Anlaşması' içinde cinsiyete özel konuların da yer alması kararlaştırıldı.

Sigara kadınlarda erkeklere göre daha fazla hasar yapıyor ve kadınlar erkeklere göre daha ağır bedel ödüyor. Buna rağmen Türkiye'de sigara salgını kadınlar arasında daha hızlı yayılıyor. Türkiye'de her sene 100 bin insan sigara nedeniyle ölüyor bunun 25 bin kadarı kadınlardan oluşuyor. Bu nedenlerle Türkiye'de de kadın ve sigara konusunda özel günler (Sigarasız Kadın Günü) ilan edilmesi ve kadınların sigaraya karşı bilinçlendirilmesi çok yerinde olur. Bu özel günün Türkiye'de ilk 'tütün sorumluluk davası'nı açan Yurdagül Tufan'ın ölüm yıldönümü olan 21 Kasım olmasını istiyoruz."

YURDAGÜL TUFAN KİMDİR

17 yaşında başladığı sigaraya 25 yıl devam etti ve akciğer kanserine yakalandığını öğrendikten sonra, TEKEL aleyhine tazminat davası açtı. Bu "Türkiye'de açılmış olan ilk tütün sorumluluk davası" oldu. Davayı açtıktan sonra Yurdagül Tufan'a amacı sorulduğunda Yurdagül Tufan "amacım sigaranın insanı öldürdüğünü kanıtlamak. Başka Yurdagül'ler ölmesin" diye yanıt vermişti. Yurdagül Tufan ilk duruşmasından üç gün sonra 21 Kasım 2000'de hastanede yaşamını yitirdi. (ANKA)

(MLT/ZG)