Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Nargile hakkındaki açıklamam basında ve digital ortamda iyi yer buldu . Bunun üzerine nargile hakkındaki bilgilendirme notumu buraya da koydum.
   

NARGİLE SİGARADAN ÇOK DAHA FAZLA ZARARLI

 

Nargile içerken çok daha fazla tütün dumanı solunmaktadır.

1. Nargilenin ciğerleri temizlediği gibi düşünceler tamamen yanlış.

2. Aromalı nargile tütünleri bazı kişilerde, tömbekinin tütünden farklı bir şey olduğu düşüncesi yaratıyor. Oysaki nargile içerken tıpkı sigara da olduğu gibi  tütün dumanı solunuyor ve tömbeki tütününde çok daha fazla nikotin var. Türk tütününde %1-2, Virginia tütününde %3-4 nikotin varken, tömbeki tütününde %10 nikotin var. Özetle nargile de tütün bağımlılığı yapıyor.

 

3. Nargile içerken sigaraya göre çok daha fazla tütün dumanı solunuyor.Tek sigarada ortalama bir gram tütün vardır. Tömbekiye ise 10-20 gram tütün konur. Tek sigara ortalama 4-5 dakikada içilir. Bir nargile içimi ise en az bir saattir dört saate dek uzatanlar vardır. İçim sırasında nargileden 30 saniyede bir, 3-4 saniyelik çekimler yapılıyor. Saatte 100-120 çekim

 

Nargile içerken bir çekim sırasında ciğerlere yaklaşık bir sigaraya yakın duman çekilir. Bir nargile içimi ise ortalama 100 çekimdir.

 

Böylece nargile içimi sırasında sigaraya göre çok yüksek ve tehlikeli miktarda karbondioksit, karbon monoksit, nikotin, katran arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun solunmuş olur.

 

4.Kışın nargile kapalı mekânlarda içilir ve sürekli ortamdaki dumanlı hava solunduğundan maruz kalınan duman miktarı kış aylarında daha fazladır.

 

Nargile yalnızca tütünden gelen zararlara yol açmıyor.

Nargile tütününe, aroma amacı ile katılan maddelerin yanında, kolay yanması için         bazı maddeler katılır  ve yakmada kömür kullanılır. Dolayısı ile nargile dumanında, tütün dumanındaki maddelere ek olarak, aromatik katkı maddesinden, yakıcı katkı maddelerinden gelen maddeler ile yakmada kullanılan kömürün ürünleri de vardır

 

Nargile içim ortamları diğer uyuşturuculara eğilim ve kültürel hasarlara neden oluyor.

1. Diğer uyuşturuculara eğimli ortam ve kişilik oluşturuyor (tarihte nargile ot içimiyle başlamıştır)

2.  Nargile kafeler, paradigmik ve kültürel saldırı için uygun ortam oluşturuyor

 

Bulaşıcı hastalıkların yayılmasına ortam hazırlıyor.

Aynı ağızlığın kullanılması, verem, hepatit gibi ciddi hastalıkların yanında nezle ve gribin bulaşması için de çok uygun bir ortam oluşturuyor.

BASINDA YER ALAN METİNLERDEN BİR ÖRNEK

ANKARA (ANKA)- Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Recep Akdur, bir nargilenin 100 sigaraya eşit olduğunu bildirdi. 01 Aralık 2007 Pazar


Recep Akdur ANKA'ya yaptığı açıklamada, son yıllarda kullanımı artan nargilenin, sanıldığı gibi sigaradan daha az zararlı olmadığını belirtti. “Her şeyden önce nargile içimi sırasında ciğerlere sigaraya göre çok daha fazla tütün dumanı çekiliyor. Nargileden bir nefes çekmek bir adet sigara içmeye bedel. Yani bir içimde 40 nefes çeken kişi 40 adet sigara dumanına eşit miktarda bir dumanı ciğerlerine çekmiş oluyor” diyen Akdur, bir nargile içiminin ortalama 100 çekim olduğunu anımsattı. Akdur, “Bu nedenle nargile içimi sırasında sigaraya göre çok yüksek ve tehlikeli miktarda karbondioksit, karbonmonoksit, nikotin, katran arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun solunmuş olur. Daha açık bir anlatımla, nargile içimi sırasında sigaraya göre hem kanser yapıcı maddelerden hem de karbondioksit ve karbon monoksit ile çok daha fazla solunur” dedi. Nargilenin kışın kapalı mekanlarda içilmesi nedeniyle ortamdaki dumanlı havanın sürekli solunduğuna işaret eden Akdur, bunun vücuda daha çok zarar verdiğini belirtti. Akdur, “Bunlardan daha da önemlisi aynı ağızlığın kullanılması, verem, hepatit gibi ciddi hastalıkların yanında nezle ve gribin bulaşması için de çok uygun bir ortam oluşturuyor” dedi.