Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Elektronik sigara konusundaki demecim birçok sözlü ve yazılı basında yer aldı.TRT resmi sayfasındaki örneği aşağıda görülebilir
   

Elektronik Sigaranın "Sigarayı bırakmadaki etkisi kanıtlanmadı".

Yasak yerinde bir karar.

 

 

02.01.2008  TRT TÜM HABERLER

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, sigarayı bırakmanın bir aracı gibi sunulan elektronik sigaranın, sigarayı bırakmadaki etkisinin kanıtlanmadığını belirterek, "Bu nedenle sigara bırakma aracı gibi sunulması yanlış ve yanıltıcıdır" dedi.

Sağlık Bakanlığı Ulusal Tütün Kontrol Komitesi üyesi de olan Akdur, Sağlık Bakanlığınca elektronik sigara ve kartuşların yasaklanmasının yerinde ve sevindirici olduğunu söyledi.

Sigarayı bırakmanın bir aracı gibi sunulan elektronik sigaranın, sigarayı bırakmadaki etkisinin kanıtlanmadığını bildiren Akdur, "Bu nedenle sigara bırakma aracı gibi sunulması, yanlış ve yanıltıcıdır" dedi.

Bağımlılık açısından bakıldığında, elektronik sigaranın nikotin alışkanlığı olanların gereksinim duyduğu günlük nikotini almalarına fırsat tanıdığını kaydeden Akdur, böylece tiryakilerin nikotin bağımlılığının devam ettiğini belirtti. Akdur, şöyle konuştu: "Elektronik sigara, bağımlılıktan kurtarmıyor. Aksine bağımlılığın sürmesine neden oluyor. Bundan daha da kötüsü elektronik sigara, bağımlılara çekinmeden ve daha yüksek dozda nikotin alma fırsatı da tanıdığı için alınan günlük nikotin dozunun artmasına ve nikotin bağımlılığının daha da kuvvetlenmesine neden olma tehlikesini de taşıyor."

Elektronik sigaranın, nikotinin zararları açısından bakıldığında ise tütünden üretilen sigaralar kadar tehlikeli ve zararlı olduğunu vurgulayan Akdur, bu sigarayla alınan nikotinin kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve erken doğum açısından tütünden üretilen sigaralardan hiç bir farkı olmadığının altını çizdi. Elektronik sigaranın, "zararsız" olduğu yönünde reklam yapıldığı için hiç sigara içmeyenleri sigara içmeye özendirebileceğine, tütün alışkanlığından vazgeçmiş olanları ise tekrar sigaraya başlatabileceğine işaret eden Akdur, "Bu nedenle elektronik sigara, yapılan reklamların tam tersine sigara bırakmanın bir yolu olmaktan çok, bir çokları için sigaraya başlamanın bir sebebi olabilir" diye konuştu.

Elektronik sigaranın her yerde içilmesinin başta çocuk ve gençler olmak üzere birçok kişide sigara içme hevesi uyandırdığını ifade eden Akdur, "Bu yönüyle bir tür sigara reklamı yapma etkisi vardır. 'Elektronik sigara zararsızdır' veya 'her yerde içebilirsiniz' şeklindeki reklamlar yanıltıcı ve sakıncalıdır. Bu tür reklamlara kanarak özellikle doktor, öğretmen gibi rol model insanların ulu orta elektronik sigara içmesi son derece tehlikelidir" uyarısında bulundu.

 

TRT SAĞLIK ANA SAYFA