Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi  Sigara Savaş Grubu tarafıından  08 Nisan  2008 Ankara'da yapılan  Sigara Veya Sağlık  Sempozyumu'nda "Dünyada Türkiye'de ve Ankara Üniversitesi'ndeTütün Salgını" konulu bir konferans verdim. Konuşmamın AA tarafından özetlenerek  basına dağıtılan ve çeşitli basın organlarında yer alan  biçimini aşağıya koydum.Ayrıca sınunun slayları  ulusal sunu bölümünde görülebilir

 
   ANKARA  AA ,  8 Nisan 2008

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, "Tütün salgını yapay bir afettir. Taraftarları olduğu için yapay afetlerle mücadele tabii afetlerden daha zordur" dedi.

Ankara Üniversitesi'nde düzenlenen "Sigara ve Sağlık" konulu sempozyumda konuşan Akdur, sigara kullanımının dünyada ve Türkiye'de bir salgın haline geldiğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) 2008 yılı Tütün Salgını Raporuna göre, dünyadaki yetişkin nüfusun yaklaşık 3'te 1'i olan, 1.25 milyar kişinin sigara içtiğini, 2025 yılında bu sayının 1.6 milyara ulaşmasının tahmin edildiğini anlatan Akdur, "Dünyada sigara tüketiminin 3'te 2'si 10 ülkede yoğunlaşıyor. Maalesef Türkiye de bu 10 ülke arasında bulunuyor" dedi.

 

SİGARA KULLANIMINDA TÜRKİYE 10. SIRADA

5 yıl önce bu 10 ülke arasında 7. sırada yer alan Türki­ye'nin DSÖ'nün son raporuna göre 10. sıraya düşmesinin "sevindirici" bir gelişme olduğunu ifade eden Akdur, söz­lerini şöyle sürdürdü:

"Sigaraya bağlı ölümler, çağımızın en yaygın ölüm sebe­bi. 20. yüzyıl boyunca 100 milyon insan sigaradan öldü. 21. yüzyıl boyunca ise bir milyar insanın ölmesi bekleniyor. Günümüzde dakikada 10.3, saatte 616, günde 14 bin 784, yılda 5.4 milyon insan sigaradan ölüyor. Bu sayı 2030 yılında 8 milyona çıkacak. Sigara her 10 yetişkinden birinin ölümünden sorumlu. Sigara içenlerin yarısı 15 yıl içinde tütünün yol açtığı sonuçlar sebebiyle erken ölecek."

Sigaranın en önemli halk sağlığı problemlerinden birisi olduğuna işaret eden Akdur, tütün kullananlarda hastalıkların daha koyla yerleşip daha zor tedavi edildiğini vurguladı .

 

SİGARA İNSAN İLİŞKİLERİNİ DE ZAYIFLATIYOR

Sigaranın biyolojk ve fiziksel yetenekleri,fizik, beyin gücü insan  ilişkilerini zayıflattığını kaydeden Akdur, "Sigara  dünyadaki  ilk 8 ölüm sebebinin 6'sında risk faktörüdür" dedi.

 

TÜRKİYE'DE DURUM

45 Avrupa ülkesi içinde sigara kullanımı açısından Türk erkeklerinin 12, Türk kadınlarının ise 36. sırada olduğunu belirten Akdur, "Ne yazık ki ülkemizde kadınlar arasında sigara kullanımı hızla artıyor" şeklinde konuştu. Türkiye'de 13-15 yaş grubu erkekler arasında sigara kullanımının yüzde 11, kadınlar arasında yüzde 4.4 olduğunu, bu oranların 18 yaş üstü erkeklerde yüzde 52 kadınlarda da yüzde 17.3'e çıktığını kaydeden, her iki cinsiyet için ise bu oranın yüzde 34.6 olarak tespit  edildiğini bildirdi.

Ülkede 17-20 milyon sigara tiryakisi bulum te 12, günde 300-320, yılda 100-117 bin ki; bağlı sebeplerden hayatını kaybettiğini anlatc 2025 yılında ise 240 bin kişinin sigara nedeniyle  hayatını  kaybetmesinin beklendiğini bildirdi.

 

ÖĞRENCİLER ARASINDA ÇOK YAYGIN

Tütün kullanımının öğrenciler arasında da çok yaygın olduğunu ifade eden Akdur duğunu ifade eden Akdur, sigaraya daha çok öğrencilik yıllarında başlandığına dikkati çekti.

Akdur, dünyada afetlerin yapay ve tabii olarak ikiye ayrıldığını kaydederek, "Tütün salgını yapay bir afettir. Tarafları olduğu için yapay afetlerle mücadele tabii afetlerden daha zordur. Tütünün tarafları ise tekeller, yani sigara şirketleri ve bağımlılar, yani hastalardır" şeklinde konuştu.

Akdur, tütün sayınından korunmada bağımlıları müca­dele eden tarafın yanına çekme ya da kişileri sigaraya

hiç başlatmamanın önemine işaret etti