Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
31 Mayıs 2008 Dünya Sigarasız Günü nedeniyle, yaptığım açıklamalar çeşitli yayın oganlarında yer buldu . İki ayrı örneğini aşağıya koydum
   
"SİGARA YAPAY BİR AFET"

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ‘Sigarayla Mücadele Grubu’ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, dünyada korunulması en kolay olan salgınların başında sigara salgınının geldiğine ve bunun yapay bir afet olduğuna dikkat çekti: “Dünya nüfusunun yaklaşık %30’u, 1.25 milyar kişi sigara bağımlısı. Bunlardan 5.4 milyon kişi her sene ölüyor. Dünyadaki her 10 ölümden biri doğrudan doğruya sigaraya bağlı nedenlerden gerçekleşiyor. 21. yy’da bu trendi böyle bırakırsak, sigaraya karşı mücadele programı geliştirmezsek 21. yy boyunca 1 milyar insan sigaraya bağlı nedenle ölecek. Bu rakamlar bile bunun son derece büyük bir afet olduğunu, doğrudan doğruya insanların iradesi ile yaratılmış bir afet olduğunu, korunmasının, ortadan kaldırılmasının yine insanların iradesi ile son derece basit olduğu, ortadan kaldırılabileceğini söyleyebileceğimiz bir salgın.”

Yasanın genişletilip uygulanmasıyla bilikte kamuoyuna yansıyan olumsuz haberlerin de doğru olmadığını, kanunun son derece başarılı olduğunu vurguladı: “Kamuoyuna yasayla ilgili yansıyan olumsuz haberler doğru değildir. Kanun son derece başarılı olmuştur. 1996 yılında yasa çıktığında Türkiye dünyada sigara tüketimi sıralamasında 7. sıradaydı. Kanun çıktıktan sonra bugün itibariyle 10. sıraya gerilemiştir. Bugünden itibaren de bunun çok daha hızla azalacağını beklemekteyiz.”

 

''SİGARA TÜKETİMİ GENÇLERLE KADINLAR ARASINDA HIZLA ARTIYOR''

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur da tüm önlemlere rağmen, gençlerin sigaraya başlamasının önlenemediğini belirterek, ''Çünkü sigara tekelleri her türlü yol ve yönteme başvurarak gençleri ve hatta çocukları sigaraya başlatıyor'' dedi.

Sigara reklamlarının hedef grubunu çocuk, genç ve kadınların oluşturduğunu kaydeden Akdur, ''Buna sigara fiyatının düşük olması, herkesin kolayca ulaşabilmesi ve zararları konusunda bilinçli olunmaması gibi nedenler eklendiğinde sigara tüketimi gençlerle kadınlar arasında hızla artıyor'' uyarısını dile getirdi.

2003 yılında yapılan Küresel Gençlik Tütün Araştırmasına göre, Türkiye'de 13-15 yaş grubu gençlerde erkeklerin yüzde 11, kızların ise yüzde 4.4'nün sigara içtiğini, bu sayıların gelişmiş ülke oranlarına göre oldukça yüksek olduğunu kaydeden Akdur, bu nedenle gençlere yönelik programlara önem vermek gerektiğini söyledi.

''Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun''un 1996 yılında kabul edilmesinin ardından olumlu gelişmeler yaşandığını anlatan Akdur, ''Bu kanun çıkmadan önce Türkiye, dünyada sigara içme sıklığı açısından ilk yedide yer alan bir ülkeydi ve sigara içenlerin oranı hızla artmaktaydı. Kanun çıktıktan sonra sigara içenlerin oranındaki artış hız kesti ve bugün Türkiye en çok sigara içilen ülkeler sıralamasında 10. sırada'' şeklinde konuştu.

Dünyadaki çocukların yarısının sigara dumanına maruz kaldığını, her sene 200 bin kişinin pasif sigara içiciliği nedeniyle yaşamını kaybettiğini belirten Akdur, her yıl 3 bin kişinin pasif sigara içicilik nedeniyle akciğer kanserinden öldüğüne dikkati çekti.

AA