Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı

Hava sıcaklarının  aşırı artması üzerine toplumu bilgilendirmek amacıyla ANKA'ya yapığım açıklama basında yer buldu. Açıklamanın ANKA Bülteninde yer alan orjnal biçimini aşağıya koydum

   

KAVURUCU SICAKLARA KARŞI UZMANLAR UYARIYOR: `GEREKMEDİKÇE DIŞARI ÇIKMAYIN`

-Mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklara karşı uzmanlar uyardı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aşırı sıcakların, özellikle kalp-damar, tansiyon, akciğer, böbrek ve diyabet hastalığı olanlar için risk oluşturduğunu söyleyerek, `Günün belli saatlerinde mecbur olmadıkça sokağa, güneşe çıkılmaması gerekiyor` dedi.

ANKARA(ANKA) -Mevsim normallerinin üzerinde seyreden kavurucu sıcaklara karşı uzmanlar uyardı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, aşırı sıcakların, özellikle kalp-damar, tansiyon, akciğer, böbrek ve diyabet hastalığı olanlar için risk oluşturduğunu söyleyerek `Günün belli saatlerinde mecburi olmadıkça sokağa, güneşe çıkılmaması gerekiyor` dedi.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Recep Akdur, ANKA`ya yaptığı açıklamada, hafta boyunca sürecek olan ve mevsim normallerinin üstünde seyreden kavurucu sıcaklara karşı özellikle kalp damar ve tansiyon hastası olanlar, böbrek ve diyabet hastaları, solunum sorunu yaşayanlar ile küçük çocuklar ve yaşlıları uyardı. Prof. Dr. Akdur, aşırı sıcaklarda günün belli saatlerinde mecburi olmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiğini söyleyerek, `10.00-16.00 saatleri arası Türkiye için güneş ışınlarının doğrudan dik geldiği ve dolayısıyla sıcaklığın en yüksek olduğu saatlerdir. Bu saatlerde sokağa zorunlu olmadıkça çıkmamaları önerilir` dedi. Prof. Dr. Akdur, sokağa çıkıldığında ise, mutlaka uygun giysiler ve koruyucu gözlük takılması gerektiğine işaret ederek `Bu elbiseler ışık geçirmeyen pamuklu elbiseler olmalı. Çok fazla koyu değil; ama çok da açık ve ince kumaşlar olmamalı. Çünkü bunlar da güneşin etkisini devam ettirebilir` diye konuştu.

-ÖZELLİKLE HİPERTANSİYONU OLANLAR DİKKAT-

Prof. Dr. Akdur, çok terlendiği zaman mineral kaybı söz konusu olacağını kaydederek şunları söyledi:

Aşırı sıcaklar tansiyon hastaları için önemli bir risk yaratır. Çünkü tuz ve mineral kaybı olur. Bu tuz kaybı çok hafif tuzlu bir ayran ile takviye edilebilir. En önemli olaylardan bir ise bol su ve sıvı alınması gerekiyor. Herkesin günde 3 litreye yaklaşan, yani 8-10 bardak su içmesi gerekiyor. Aşırı sıcaklarda su kaybına girilmemesi lazım.

Alınan gıdalara da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Akdur, `Ağır yiyecekler yemek de aşırı sıcaklar da doğru değil. Kızartma türü, yağlı yiyecekler yani sindirimi zorlayan beslenme aşırı sıcaklar da olmaz. Yemeklerin de sulu olmasında fayda var` dedi.  

(DNZ/ZG)

2008-08-19 ANKA