Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
 Ankara'nın hava kilrliliği ile ilgili ajans ve gazetecilerin sorularına verdiğim yanıtların, basında yer alış biçimlerinin iki örneğini aşağıya koydum
   

Ankara’nın yeni rekoru duman kirliliğinde


MERİÇ TAFOLAR Ankara

güncellenme zamanı 19.12.2008

 

Ankara’da dün duman kirliliği, metreküpte 9350 mikrogram, yani kabul edilen sınırın 31 katı olarak ölçüldü. “Dünya tarihinin en yüksek rakamlarından biri” diyen Prof. Akdur, 1952’de Londra’da duman kirliliğinin metreküpte 4 bin mikrogramın üzerine çıktığında 4 bin kişinin öldüğünü söyledi

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hava kalitesini izleme istasyonlarının verilerine göre, dün Ankara Sıhhiye’de duman kirliliği metreküpte 9350 mikrograma ulaştı. Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, kabul edilebilir sınırın metreküpte 300 mikrogram olduğunu söyledi. Buna göre, Sıhhiye’de bu sınır 31 kat aşıldı. Akdur, bu verinin dünya tarihinin en yüksek rakamlarından biri olduğuna dikkat çekerek, “Londra’da 1952’de duman kirliliği, metreküpte 4 bin mikrogramın üzerine çıktığında yaklaşık dört bin kişi ölmüştü” dedi.
Çevre ve Orman Bakanlığı’nca tüm Türkiye’de hava kalitesini ölçmek için oluşturulan istasyonların verilerine göre, dün saat 13.40’ta Ankara Sıhhiye’de duman kirliliği metreküpte 9350 mikrogram olarak ölçüldü. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, duman kirliliğinde kabul edilebilir sınır, metreküpte 300 mikrogram. Aynı saatte Ankara Bahçelievler istasyonunda da duman kirliliği, kabul edilen sınırın üzerine çıktı ve metreküpte 2036 mikrogram olarak ölçüldü.
Aynı saatte, Sıhhiye’de, saat 11.40’ta duman kirliliği metreküpte 5070 mikrogram, saat 14.40’ta metreküpte 4562 mikrogram olarak, kabul edilebilir sınırın çok üzerinde kaydedildi.

Trafikte ve ısıtmada sınırlama
Milliyet’e konuşan Prof. Akdur, özellikle bebeklerin ve yaşlıların, solunum sistemi ile kalp damar sistemi hastalığı olanların durumlarının ağırlaşacağını belirtti. Akdur, bu hastaların gerekmedikçe sokağa çıkmamalarını istedi. Çevre ve Orman ile Sağlık bakanlıklarının derhal önlem almalarını isteyen Akdur, “Sanayide, trafikte ve ev ısıtmasında sınırlamaya gidilmelidir” dedi.
Akdur, duman kirliliğinin doğrudan ısıtmadan kaynaklandığını, dolayısıyla kömür kullanımının çıkan rakamın yüksekliğiyle doğrudan ilgisinin bulunduğunu belirterek, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Ankara Valiliği’nce dağıtılan ücretsiz kömürlere dikkat çekti.

Vatandaş sokağa çıkamıyor
Ankaralı vatandaşlar da hava kirliliğinden şikâyetçi oluyor. Gönül Dinçer (43) astım hastası olan annesinin sıkıntı çektiğini ve onu dışarı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hava kirliliğinde Sıhhiye’de rekor

19 Aralık 2008

 

 

HÜRRİYET

 

 

Sıhhiye’de duman kirliliğinde dünya rekoru kırıldı. 150 ile 300 miligram/metreküp arası olması gereken değerler 5070 mikrogram/metreküpe ulaştı. Uzmanlar bu değerin ölüm sınırının 2.5 katı olduğunu belirtti.

Çevre ve Orman Bakanlığı’nın hava kalitesini izleme istasyonları web sitesine göre, dün saat 11.40 itibariyle Ankara Sıhhiye duman kirliliğinde dünya rekorunu kırdı.

Verilere göre, Sıhhiye’deki duman kirliliği 5070 mikrogram/metreküpe ulaştı. Ankara Bahçelievler’de ise değerler 900 mikrogram/metreküp oldu. Uzmanlar, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre normal sınırların 150 ile 300 miligram/metreküp arasında değiştiğini, bin mikrogram/metreküpün ise alarm durumu olduğunu belirttiler. Yine aynı bölgelerde azotoksit kirliliğinin de Dünya Sağlık Örgütü limitlerini aştığı belirlendi.

Sınırın 2.5 katı

Ankara Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, kirlilikte ulaşılan rekor değerleri ANKA’ya yorumladı. Prof. Dr. Akdur, bu değerlerin ölüm sınırının 2.5 katı, Dünya Sağlık Örgütü’nün izin verdiği sınırların ise 10 katı olduğunu söyleyerek, özellikle azotoksit kirliliğinin ciğerlerde yanmaya neden olacağını belirtti.

Bu durumda özellikle bebeklerin, yaşlıların, solunum sistemi hastalığı, kalp damar sistemi hastalığı olanların hastalıklarının ağırlaşacağını belirten Prof. Dr. Akdur, "Bu tip hastalığı olanlar çok dikkatli olmalı. Bu hastaların gerekmedikçe sokağa çıkmamaları gerekir" dedi. Akdur, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın derhal önlem almaları gerektiğini ifade ederek "Sanayide, trafikte ve ev ısıtmasında sınırlamaya gidilmelidir" diye konuştu.