Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı
Evin Demirtaş'ın  sigara konusunda yapmış olduğu röpörtaj  28.02.2009 tarihli Posta Ankara'da yer aldı. Bir örneğini aşağıya koydum
   

İşte sigara gerçeği

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Recep Akdur, sigaranın neden olduğu hastalıklardan yılda 5 milyonu aşkın kişinin öldüğünü söyledi


 

Prof. Dr. Recep Akdur,"Dünya nüfusunun şu anda 3'te biri sigara bağımlısı. Dakikada 11, saatte 660, günde yaklaşık 16 bin, yılda ise 5 milyonu aşkm insan ölüyor. 20. yüzyılda sigaradan 100 milyon insan öldü, 21. yüzyılda ise 1 milyar insanın ölmesi bekleniyor" dedi.

 

Kadınlar ve gençler hedef

Akdur, Dünya Sağlık Örgütü'nün "2008 Küresel Tütün Salgını Raporu"na göre; Türkiye'de 18 yaş üzerindeki nüfusun yüzde 25'inin sigara bağımlısı olduğunu kaydederek, "Sigara tekellerinin günümüzde iki ana hedefi var; kadınlar ve gençler. Türkiye, bulunduğu bölgede, kadınlarda sigara içme sıklığı en hızlı artan ülke konumunda" dedi.

 

Liseler risk grubu

Akdur, "Sigaraya başlama açısından liseler risk grubunu oluşturuyor. Üniversite birinci sınıf öğrencilerinin yaklaşık yüzde 25'i sigara içerken, bu rakam son sınıfta yüzde 50'ye kadar yükseliyor" diye konuştu.

 

Özgürlük ve erkeklik imajı

Sigara tekelleri gelişmiş ülkelerde kaybettikleri pazarı gelişmekte olan ülkelerde sağlamaya çalıştıklarını belirten Akdur, "Pazarı genişletmek için Özellikle gençler ve çocuklara yönelik reklam kampanyaları başlatıldı. Sigara, özgürlük, erkeklik ve gençlik imajı olarak lanse ediliyor" dedi.

Akdur, tütün ürünlerinin zararlarından korunma yasasının yürürlüğe girmesi ile Türkiye'de sigara tüketiminin 5 milyar adet azaldığını söyledi.

EVİN DEMİRTAŞ -POSTA ANKARA 28.O2.2009