Geri Dönüş    

A.Ü. Tıp Fakültesi
Prof.Dr. Recep Akdur, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı, Halk Sağlığı

 8 Nisan 2009 Tarihindeki "Afetlerde Hastane Hizmetleri " konulu  panelde moderatörlük ve  açış konuşması yaptım

   

WHO tarafından, 7 Nisan 2009 Dünya Sağlık Gününün konusu "Afetlerde Güvenli Hastaneler  Hayat Kurtarır" olarak belirlenmiştir. Bu bağlamda  AÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 8 Nisan 2009 Tarihinde "Afetlerde Hastane Hizmetleri " konulu bir panel düzenledi. Panelin moderatörlüğünü yaptım. Panelin açış konuşması mahiyetindeki konuşmam çeşitli basın organlarında çeşitli şekilide yer aldı.İki örneğini aşağıya koydum.

Afetlerde önce hastaneler yıkılıyor

Ümit KOZAN- Fevzi KIZILKOYUN/DHA   10.04.2009 HÜRRİYET ANKARA EKİ


Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, afetlerde hastanelerin diğer binalardan daha önce yıkıldığını söyledi.

 

Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nce 7 Nisan Dünya Sağlık Günü dolayısıyla "Afetlerde Hastane Hizmetleri" başlıklı panel düzenlendi.

 Akdur "2008’de tetikleyicisi doğal olaylar olan 321 afet yaşandı, 235 bin 216 kişi öldü. Bu sayı 2008 öncesi 7 yılda yaşanan afet ölümlerinin toplamından fazladır" dedi. Afetlerden sonra yüzlerce insanın hayatının, sağlık hizmetlerinin hızlı ve etkili sunulmasına bağlı olduğunu belirten Akdur, olası İstanbul depreminde ölü ve yaralı sayısının fazla olmasının beklendiğini bildirdi.

 Afetlerde hastanelerin diğer binalardan daha önce yıkıldığını dile getiren Akdur, "2001’de 14 bin kişinin öldüğü Hindistan depreminde bin 813 sağlık kuruluşunun ağır, 3 bin 812 sağlık kuruluşunun da ciddi hasar gördüğünü, 2003’teki Cezayir depreminde ise hastanelerin yüzde 52’sinin kullanım dışı kaldığını" söyledi.

 

Beş yılda sadece otuz hastane güçlendirildi

Meltem ÖZGENÇ / ANKARA  09.04.2009 HÜRRİYET

 

İtalya’da yaşanan deprem felaketinden sonra İstanbul’da beklenen deprem yeniden gündeme geldi.

 

Prof. Dr. Recep Akdur, aradan geçen zamanda Sağlık Bakanlığı’na bağlı 800 hastaneden sadece 30’unun depreme karşı güçlendirildiğini belirterek, tehlikenin çok büyük olduğunu söyledi.

 

ANKARA Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Recep Akdur, afete neden olan olaylardan sonra acil hizmetlerin yürütülebilmesi için her şeyden önce sağlık kuruluşlarının ayakta kalması gerektiğini anımsattı. Prof. Akdur, "Birçok ülkede afete neden olan olaydan en çok etkilenen binalar, hastaneler oluyor ve ihtiyaç duyulan anda hastaneler devre dışı kalıyor" dedi. Prof. Akdur, şunları söyledi:

 "1999 Marmara Depremi’nin etkilediği Kocaeli, Sakarya, Yalova’daki sağlık kuruluşlarının önemli kısmı devre dışı kaldı. Aradan 10 yıl geçmesine rağmen hálá bir yol alınamadı. Şu anda İstanbul’da Bakanlık’a bağlı 40 hastane kampusu içindeki 300 binadan sadece dördü depreme karşı güçlendirildi. Bu çok vahim bir tablo.

 Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, bir milletvekilinin soru önergesine verdiği cevapta, 2002-2008 arasında analizi yapılan sağlık kurumlarından sadece 30’unun depreme karşı güçlendirildiğini açıklamıştır.

 Önümüzdeki yıllarda İstanbul’da 7.7 şiddetinde bir deprem bekleniyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın (JICA) yaptığı araştırmaya göre, böyle bir deprem meydana gelirse 87 bin kişi yaşamını yitirecek, 135 bin kişi de ağır yaralanacak. Eğer hastaneler güçlendirilmezse 135 bin kişinin büyük bir bölümü sağlık yardımı alamadığı için hayatını kaybedecek. Bu nedenle bir an önce önlem alınmalı."